Folbiol

Folbiol

Tablet

İ.E.Ulagay

Folik asit

Ambalaj: 5 mgx25 tablet.

Endikasyon: Çocuklarınmegaloblastik anemisi: Nedenibeslenme bozukluğu, büyüme sırasında artan folik asit gereksinimi,enfeksiyon ve ishallerdir.Gebelikmegaloblastik anemisi: Gelişenfetusun folik aside çok ihtiyacı olduğundan özellikle gebeliğinson trimesterinde, ikiz gebeliklerde ve çok doğum yapan kadınlardamegaloblastik anemi gelişebilir.Malabsorpsiyona bağlı anemi: Romatoid artrit ve yaygın deri hastalıklarıylabirlikte gö-rülen megaloblastik anemi, hemolitik anemiye bağlı megaloblastikanemi.

Uyarılar: Folik asit veya B12vitamini eksikliğindegelişen makrositer anemiler bu vitaminlerden herhangi birinin verilmesiyledüzeltilebilir. Fakat aneminin nedeni B12vitamini eksikliğiyse,folik asitle hematolojik değişiklikler düzeltilse de nö-rolojikbelirtiler düzeltilemez.Aksine, ilerleyerek tamiri olanaksız hasarlarayol açabilir. Bu nedenle pernisiyöz anemide kesin tanı konmadan tedaviyegeçilmemeli ve folik asit tek başına kullanılmamalıdır. Eğer gerekiyorsafolik asit ancak yeterli miktarda B12vitaminiyle birlikteve tedbirli verilmelidir.

Doz Önerisi: Başlangıç dozu günde yemeklerle birlikte alınan1-4 Tablet ve sürek doz günde ½-2 Tablettir. Gebelerde megaloblastikanemiyi önlemek için ½-1 Tablet ve çocuklarda eksiklik durumuna gö-re,günde 1-3 Tablet kullanılır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.