Forsef

Forsef

Forsef nedir ne için kullanılır, Forsef nasıl kullanılır, Forsef ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Flakon IM, IV

Seftriakson disodyum

Ambalaj:

 0.5 g IM 1 flakon ve 2 mL'lik%1 lidokain ampül

: : 1 g IM 1 flakon ve 3.5 mL'lik%1 lidokain ampül

: : 0.5 g IV x 1 Flakon ve 5 mL’lik çözücü su Ampulü

: : 1 g IV x 1 Flakon ve 10 mL’lik çözücü su Ampulü.

Endikasyon:

 Duyarlı Bakterilerin yol açtığı sepsis, menenjit, dissemine Lyme borreliosis’i,abdominal enfeksiyonlar (peritonit, safra ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları), kemik, eklem, yumuşak doku, cilt ve yara enfeksiyonları,solunum yolları enfeksiyonları, özellikle pnömoni, kulak burun boğaz enfeksiyonları, akut bakteriyel komplike olmayan otitis media, gonore dahil olmak üzere genital enfeksiyonlar, preoperatif enfeksiyon profilaksisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Sefalosporinlere Karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Penisilinlerle sefalosporinler arasında çaprazduyarlık nedeniyle, penisiline aşırı duyarlı olduğu bilinenlerde uygulanırkendikkatli olunmalıdır. Karaciğer ve böbrek işlev bozukluklarındaherhangi bir doz ayarlamasının gerekli olmadığı, ancak bu grup hastalardaolası bir birikimi önlemek amacıyla günde 2 gramın aşılmaması önerilir.Gebelerde kesin gerekmedikçe kullanılması önerilmez. Seftriakson Anne sütüne geçer; emziren kadınlarda kesin gerekmedikçe uygulanması önerilir.

Yan Etkileri:

 Enjeksiyon Bölgesinde ağrı, ciltte kızarıklık, pruritus, diyare, bulantı,kusma, eozinofili, trombositoz, lökopeni, SGOT ve SGPT’de yükselme gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Amsakrin,vankomisin, flukonazol ve aminoglikozidlerle geçimsizdir. Total beslenme solusyonları ve ayrıca Ringer solüsyonu gibi kalsiyum içeren solüsyonlar ve vankomisin ile birlikte enjeksiyonunda geçimsizlik söz konusudur.

Doz Önerisi:

 erişkinlerde olağan günlük doz, bir kerede verilmek üzere 1-2 gramdır. Toplam günlük doz 4 gramı aşmamalıdır. Çocuklarda Menenjit dışındaki ağır enfeksiyonların tedavisinde, 12 saatte bir verilmek üzere toplam günlük doz 50-75 mg/kg’dir.Günde toplam 2 gram aşılmamalıdır.Menenjit tedavisinde günlük doz 12 saatte bir verilmek üzere toplam 100 mg/kg’dir. Günde toplam 4 gram aşılmamalıdır. Komplike olmamış gonokok enfeksiyonlarının tedavisinde 250 mg’lik tek bir dozun uygulanmasıö-nerilir. ameliyat sonrası enfeksiyonu önlemek için ameliyata başlamadan 30 ile 120 dakika önce 1 gramlık tek dozun uygulanmasıö-nerilir. A grubu hemolitik streptokokların(S. pyogenes)neden olduğu enfeksiyonlarda tedavi en az 10 gün sürdürülmelidir.

 

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...