Fungoral

Fungoral

krem

İlsan

Ketokonazol

Ambalaj: 20 mg/gx15 g’lik ambalaj.

Fungoral

Şampuan

Ketokonazol

Ambalaj: 20 mg/mLx100 mL’lik şişe.

Eşdeğeri: KetoralŞampuan: 20 mg/mLx100 mL(Bilim);KonazolŞampuan: 20 mg/mLx100 mL(Kurtsan).

Endikasyon: Tinea korporis, tinea kruris, tinea manus ve tineapedis gibi derinin dermatofit enfeksiyonlarında, derinin kandidaenfeksiyonlarında, tinea (pitiriyazis) versikolorda ve seboreikdermatitin tedavisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Ketokonazole karşı aşırı duyarlı olan-lardakullanılmamalıdır.

Uyarılar: Oftalmik endikasyonlarda kullanılmaz. Gebelikve emzirme üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ancak gebeliktehekim tarafından gerekli gö-rülmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Tedavisi sırasında seyrek olarak uygulama bölgesindeirritasyon ve yanma duyusu gö-rülmüştür. Nadiren, kontakt dermatitgibi bölgesel alerjik deri reaksiyonları gö-rülebilir.

Doz Önerisi:

FungoralKrem: Günde 1 kez hastalıklı bölgeyeuygulanır.Fungoral Şampuan: Hastalıklıbölgeye sürülür ve 3-5 dakika bekledikten sonra su ile yıkanır.

Fungoral

Tablet

Ketokonazol

Ambalaj: 200 mgx10, 30 ve 100 tablet.

Eşdeğeri: KetoralTablet: 200 mgx10 tablet(Bilim);NizoralTablet: 200 mgx10 tablet(JanssenCilag).

Endikasyon: Mantarlarınneden olduğu kandidiyazis, kronik mukokütanoz kandidiyazis, ağızmantarları, kandidüri, blas-tomikozis, kokkidioidomikoz, histoplazmoz,kromomikoz ve parakokkidiodomikoz gibi mantar enfeksiyonlarındaendikedir. Ayrıca trikofiton ve kandida türlerince oluşturulanonyimikozlarda, pitiriyazis versikolor (tinea versikolor) vevajinal kandidiyaziste de kullanılmaktadır.

Kontra Endikasyon: Ketokonazoleaşırı duyarlı kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Ketokonazol hepatoselüler tipte hepatotoksisiteyeyol açabilir. Çok seyrek olarak aşırı duyarlık reaksiyonu oluşabilir.Gebelerde kullanılmamalıdır. Ketokonazol anne sütüne geçtiğinden,tedavi gö-ren anneler bu sürede emzirmemelidir. Ketokonazolün 2yaşından küçük çocuklarda güvenirliği henüz belirlenememiştir.

Yan Etkileri: Karaciğerbozukluğu seyrek olarak ortaya çıkmaktadır fakat çok dikkat edilmesigereken bir reaksiyondur. Bulantı/kusma, karın ağrısı, diyare, hepatotoksisite,baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, fotofobi, kaşıntı, ateş yükselmesive titremeler, jinekomasti, empotans, trombositopeni, lö-kopenive hemolitik anemi gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Antasitler,antikolinerjikler, H2reseptör blokerleri ketokonazolünemilimini azaltmaktadır.Ketokonazol kumarinin antikoagülan etkisinişiddetlendirebilir. Rifampin, birlikte alındığında ketokanozolünserum düzeylerini düşürmektedir. Ketokonazolle fenitoinin birliktealımı her iki ilacın da metabolizmasını değiştirebilir. etanolketokonazolle etkileşerek disülfirambenzeri etkiye neden olur.Ketokonazol metilprednizolonun atılmasını yavaşlatır.

Doz Önerisi: Vajinal kandidiyaziste 3-5 gün süreyle günde2x1 Tablet, yüzeyel ve derin mikozlarda bir hafta günde bir Tablet,tırnak ve sistemik mikozlarda 2-6 ay süreyle günde 2x1 Tablet, parakoksidiodomikozisve histoplazmoziste 3-12 ay süreyle günde 2x1 Tablet ve kronik mukozamikozlarında 6-12 ay süreyle günde 2x1 Tablet kullanılır. Günlükdozlar sabah bir, akşam bir Tablet halinde verilir. Profilaksi ve sürektedavi dozu günde bir Tablettir. Çocuklarda günlük doz 3 mg/kg hesabıylauygulanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.