Gefulvin Fort

Gefulvin Fort

Tablet

SanofiAventis

Griseofulvin

Ambalaj: 500 mgx30 tablet.

Endikasyon: Topikaltedavinin uygun gö-rülmediği veya başarısız kaldığı deri, saçlıderi, saç ve tırnakların mantar enfeksiyonlarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Griseofulvinekarşı aşırı duyarlığı olanlarda, porfiride, ağır karaciğer hastalıklarındakontrendikedir. Griseofulvinin sistemik lupus eritematozus olgularındasemptomları alevlendirdiği bildirilmiştir.

Uyarılar: Gebelikte kullanılmamalıdır. Birlikte kullanıldığındaoral kontraseptiflerin etkisini azaltabilir, bu nedenle tedavisırasında veya tedavinin kesilmesinden sonraki bir ay içinde ekkontraseptif önlemler alınmalıdır. 2 yaşın altındaki çocuklardagüvenirliği saptanamadığından kullanılmamalıdır. işığa duyarlıkişiler griseofulvin tedavisi sırasında uzun süre güneş altındakalmamalıdır. Nadiren griseofulvin alanlarda sersemlik meydanagelebilir, bu gibi hastalar araba veya makine kullanmamaları konusundauyarılmalıdır.

Yan Etkileri: Bazı hallerdebaş ağrısı, mide yakınmaları gö-rülürse de tedaviye devam edildiğindekaybolur. Seyrek olarak ürtikeryal reaksiyonlar, eritematöz kızarıklıklar,sistemik lupus eritematosus presipitasyonu gö-rülebilir.Toksik epidermal nekroz, eritemmultiform bildirilmiştir. Konfüzyon, baş dönmesi, koordinasyon bozukluğu,periferal nö-ropati gibi merkezi sinir sistemiyle ilgili yan etkilerrapor edilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Kumarintipi antikoagülanların etkisini azaltabilir. Fenobarbital gibisedatif, hipnotik ilaçlarla birlikte alınmalarında griseofulvininabsorpsiyonu azalır. Alkolle birlikte kullanılmamalıdır. Fenilbutazon,hipnotik ve sedatif ilaçlarla birlikte verildiğinde, griseofulvininetkisi azalabilir.

Doz Önerisi: Ortalama doz günde 500 mg’dir. Tedavi süresiT. capitisiçin 4-6 hafta,T. corporisiçin 2-4 hafta, T. pedis için4-8 hafta,T. unguimiçin el tırnaklarında 4 ay ve ayak tırnaklarında6 aydır. İ-yileşme gö-rüldükten sonra en az 2 hafta tedaviye devam edilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.