Hexacorton

Hexacorton

Krem

Orva

Prendizolon asetat

Ambalaj: 5 mg/gx30 g’lik tüp.

Endikasyon: Birglukokortikoid olan prednizolonun antiflojistik, antieksudatif, antialerjik veantipruritik etkileri vardır. Değişik kökenli deri hastalıklarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Deri tüberkülozunda, frengiözellikli deri hastalıklarında, viral enfeksiyonlarda (varicella ve vaccinadahil) ve mikotik rahatsızlıklarda kontrendikedir.

Uyarılar: İmmünosüpresif etkileri nedeniylekortikosteroidler, bakteriyel ve mikotik hastalıkların şiddetlenmesine nedenolabilir. Tedavi sırasında irritasyon ve kontakt dermatit gelişirse tedaviyeara verilmelidir. Gebeliğin ilk üç ayında prensip olarak kullanılmamalı, çokgerekli ise kısa süreli kullanılmalı ve geniş yüzeyli uygulamalardan kaçınılmalıdır.Kortikosteroidler plasentayı geçip anne sütüne dağılabildiklerinden, emzirenannelerde ihtiyatla kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Geniş yüzeylere uzun süreli kullanımsonucunda ve kapalı bandaj altında daha yüksek oranda olmak üzere, yanma,batma, irritasyon, kuruluk, folikülit, hipertrikoz, hipopigmentasyon, perioraldermatit, alerjik kontakt dermatit, deride maserasyon, ikincil enfeksiyon, deriatrofisi, teleanjiektazi, purpura, vezikülasyon, striae, miliaria gibi yanetkiler görülebilir. Geniş yüzeylere uzun süreli kullanım sonucunda HHAsüpresyonu, Cushing sendromu, hiperglisemi ve glikozüri gibi yan etkilergelişebilir.

Doz Önerisi: Günde 1-3 kez uygulanır. Rezistans oluşumunu önlemekiçin tedavi kısa sürede bırakılmamalıdır. Kullanım süresi yetişkinlerde12, çocuklarda 4 haftayı geçmemelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.