İnflacort

İnflacort

İnflacort nedir ne için kullanılır, İnflacort nasıl kullanılır, İnflacort ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İnhaler

Bilim

Budezonid

Ambalaj: 

50 µgx200 doz inhaler

: : 200 µgx200 doz inhaler.

Endikasyon: 

Altta yatan solunum yolları enflamasyonunun kontrolü için sürek tedavisinde glu kortikosteroidlere gereksinim gösteren bronşiyal astımlı hastalarda endikedir.

Kontrendikasyon: 

Duyarlı kişilerde ve aktif veya sessiz seyreden akciğer tüberkülozlu hastalarda kontrendikedir.

Uyarılar: 

Hastalara, inhale edilen budesonid tedavisinin profilaktik niteliği ve semptomları olmadığında bile düzenli olarak almaları gerektiği anlatılmalıdır. Supleman sistemik kortikosteroidler veya budesonid ile tedavi birdenbire kesilmemelidir. Kesin gerekli olmadıkça gebelikte kullanılmamalıdır. Budesonidin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.

Yan Etkileri: 

Boğazda hafif bir irritasyon, öksürük ve ses kısıklığı görülebilir. Orofarenkste kandida enfeksiyonu gelişebilir. Çok Seyrek olarak bazı hastalarda lokal kortikosteroid tedavisine bağlı olarak deri reaksiyonları (ürtiker, kızarıklık, dermatit gibi) görülebilir. Çocuklarda sinirlilik, aşırı hareketlilik,depresyon ve davranış bozuklukları gibi psikiyatrik belirtiler gözlenmiştir.

Doz Önerisi: 

Sadece bronkodilatatör kullananlarda günde 2 kez 200 ile 400 µg, inhale kortikosteroidler kullananlarda günde 2 kez 200 ile 400 µg, oralkortikosteroid kullananlar da günde 2 kez 400 ile 800 µg. Daha önceden birinhalekortikosteroidle iyi kontrol edilmiş hafif ve orta şiddetli astımı olan hastalar için, budesonid günde bir kez 200 ile 400 µg sabah veya akşam uygulanabilir.6 yaşında ve daha büyük çocuklarda, sadece bronkodilatatörler kullananlarda günde 2 kez 200 µg, inhale kortikosteroidler kullananlar günde 2 kez 200 µg, oral kortikosteroid kullananlarda günde 2 kez 200 µg.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...