Kompensan

Kompensan

Tablet

Pfizer

Dihidroksialüminyumsodyum karbonat 340 mg

Ambalaj: 24 ve 60 tablet.

Endikasyon: Hiperasiditeylekendini gösteren mide rahatsızlıklarının (mide yanması, asidebağlı hazımsızlık, mide ekşimesi) semptomatik olarak giderilme-sindeendikedir. Ayrıca mide ve duodenum ülserleriyle birlikte olan hiperasiditeninve reflü özofajitinin tedavisinde kullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Bu ilacakarşı aşırı hassasiyeti bilinenlerde kontrendikedir. Böbrek harabiyetiolanlarda ve tuz diyeti yapanlarda kullanılmamalıdır. Hipofosfatemilihastalar tarafından kullanımı alüminyum tuzlarının fosfat bağlayıcıetkileri nedeniyle kontrendikedir.

Uyarılar: Uzun süreli kullanımında hipofosfatemi,anoreksi, bitkinlik, kas güçsüzlüğü ve osteomalaziye sebep olabilir.Gebe ve emziren annelerde ancak kesin olarak gerekliyse kullanılmalıdır.12 yaşından küçük çocuklarda kullanımı önerilmez. Kronik böbrekfonksiyon yetmezliği olan hastalarda hiperalüminemi oluşabileceğigöz önünde bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri: Yüksek dozlardave bağırsak motilitesi azalmış, dehidratasyonlu veya sıvı kısıtlamasıolan hastalarda konstipasyon bildirilmiştir. Böbrek yetmezliğiolan hastalarda sistemik alüminyum yan etkileri (mizaç değişmeleriveya alışılmışın dışında yorgunluk gibi) gö-rülebilir. Uzun sürelive yüksek doz kullanım, asitbaz dengesinde bozulmaya yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri: Beraberceverildiklerinde tetrasiklin antibiyotiklerinin emilimini azaltabilir.

Doz Önerisi: Önerilen doz günde 4 kez 1-2 Tablettir.Günde sekiz Tablet tedavi etkisi için yeterlidir.Daha fazla alınmasına gerek yoktur.Tabletleriyice çiğnenmeli ve sonra yutulmalıdır. Çiğnenmeden bütün olarakyutulması, istenen etkiyi büyük ölçüde azaltır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.