Leucovorin Atafarm

Leucovorin Atafarm

Leucovorin Atafarm nedir ne için kullanılır, Leucovorin Atafarm nasıl kullanılır, Leucovorin Atafarm’in saklanması, Leucovorin Atafarm’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Leucovorin Atafarm'in olası yan etkiler nelerdir.

Flakon

Lökovorin kalsiyum

Ambalaj:

 50 mg/5 mL x 1 Flakon

: : 100 mg/10 mLx1 Flakon.

Endikasyon:

 Metotreksat Gibi folik asit antagonistleri ile yapılan sitotoksik kemoterapinin ardından antidot olarak kullanılır. Ayrıca, folat eksikliğine bağlı megaloblastik anemilerin tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 B12 Vitamini eksikliği nedeniyle oluşan pernisiyöz anemi ya da diğer megaloblastik anemilerin tedavisinde kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

 Yüksek doz metotreksat tedavisiyle birlikte folinik asit uygulaması, anti tümör kemoterapi konusunda deneyimli uzman hekimlerce yapılmalıdır.Kesin gerekmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır.Anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren annelerde kesin gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri:

 Ender olarak alerjik reaksiyonlar(ürtiker, pruritus, deride kızarıklıklar vb.) ortaya çıkabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Folinik Asit klinik toksisiteyi azaltmak ya da korumak amacıyla folik asit antagonistleri ile aynı zamanda kullanılmamalıdır (metotreksatın aşırı dozdan kuş kullanıldığı durumlar hariç). Folik asidin yüksek miktarları fenobarbital, fenitoin ve primidon gibi antiepileptiklerin etkilerini azaltabilir ve özellikle çocuklarda epilepsi nöbetlerinin sıklığı artırabilir. Folinik asit fluorourasil toksisitesi artırabilir.Yaşlı hastalarda birlikte kullanıldığında bu durum daha da önem kazanır.

Doz Önerisi:

 Yüksek Doz Metotreksat Tedavisinden Sonra Lökovorin Kurtarma Tedavisi: Kurtarıcı lökovorin tedavisi için dozlar, 4 saat süreyle intravenöz infüzyonla uygulanan 12-15 g/m2 metotreksat dozu esas alır. Kurtarıcı lökovorin dozu, metotreksat enfüzyonu başlatılmasından 24 saat sonra başlamak üzere her 6 saatte bir uygulanan10 doz 15 mg lö-kovorindir (yaklaşık 10 mg/m2).Folik Asit Eksikliğine Bağlı Megaloblastik anemi: Her gün 1 mg’ye kadar bir doz parenteral yoldan uygulanmalıdır.İleri Kolorektal Kanser: Lökovorin, 5 gün art arda 370mg/m2dozuyla yavaş İV enjeksiyonla uygulanan florourasil den hemen önce 200 mg/m2 dozuyla yavaş IV enjeksiyon uygulanması önerilir. Bu 5 günlük tedavi kürü, hastanın bir önceki tedavi kürünün toksik etkilerinden tamamen kurtulmuş olması koşuluyla 4 haftalık aralarla (28 günlük) tekrar edilebilir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.