LhRH Ferring

LhRH Ferring

Enjeksiyon Çö-zeltisi

ErKim

Gonadorelin asetat

Ambalaj: 0.1 mg/1 mLx1 ampul.

Endikasyon: Tek dozuygulanımı: Periferden kaynaklanan gonaddisfonksiyonları ve santral sinir sisteminin neden olduğu disfonksiyonları(hipotalamik veya hipofizer yetersizlik) birbirinden ayırmakiçin kullanılır.Uygulamanıntekrarlanması: Hipofiz ve hipotalamustankaynaklanan disfonksiyonları birbirinden ayırmak için (endojen gonadorelinyetersizliğine veya yokluğuna bağlı, sırasıyla primer veya sekonder“hipotalamik” amenore ve hipogonadotropik hipogonadism).Tümörlerin teşhisi: Tümörlerile hipotalamus ve hipofiz bezi fonksiyonunun bozulması, bu tiplokal tümörlerin tedavisi sırasında gözlemde bulunmak.

Kontra Endikasyon: Gebelikte şiddetlenebilecek bir olgusu olan kadınlarda(örn. hipofizer prolaktinoma), gonadoreline aşırı duyarlığıolanlarda, hipotalemik nedene bağlı olmayan over kistleri veyaanovülasyonda, hormona bağlı tümörler gibi üreme hormonları (estrojenve projestinler) ile kö-tüleşebilecek herhangi bir olguda kontrendikedir.

Uyarılar: Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlardagonadorelinin etkisi daha uzun süreli ve daha fazla olabilir.Emziren annelerde kullanılmamalıdır.Tedavi sadece uzman hekimler tarafından yapılabilir.

Yan Etkileri: Gonadorelin ile teşhise yö-nelikveya tedavi amaçlı uygulama sırasında hiçbir önemli yan etki gö-rülmemiştir.Gonadorelin ile sadece pulsatil tedavi sırasında çok ender olarakanafilaktik şok gö-rülmüştür.

Doz Önerisi: Teşhis için, İV yoldan tek doz olarak 25mg veya 100mg uygulanır. Birkaç saat sonrastimülasyon tekrarlanabilir veya bir pulsatil enfüzyon yapılabilir.LhRH kısasüreli test: Erişkinlerde100mg gonadorelin IV bolus enjeksiyonu(1 Ampul LhRH Ferring), çocuklarda vücut yüzey alanının her m2’siiçin 60mg gonadorelin IV bolus enjeksiyonu.En az ¼ LhRH Ferring ampule karşılık gelen 25mg gonadorelin verilmelidir.LhRH uzun süreli test: Eğer kısa testten alınan yanıtnet değilse veya hipofiz bezinin involüsyonu uzun süre devam ediyorsagonadotropin salgılanmasını uyarmak üzere uygulamanın tekrarıgerekebilir (birkaç gün, birkaç saat arayla hipofiz bezinin stimülasyonugerekebilir).LhRH testi için talimat: Bazal LH ve FSH değerleri tayiniiçin 2 mL kan alınması; daha sonra IV 25-100 mg LhRH bolus enjeksiyonu;30 dakika sonra ayrıca gerekirse 60, 90, 120 dakika sonra 2 mL kandaha alınır. RadyoİmmünAssay ile serumda LH ve FSH belirlenir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.