Livial

Livial

Tablet

Organon

Tibolon

Ambalaj: 2.5 mgx28 Tablet.

Endikasyon: Doğal yada cerrahi menopoz sonucu oluşan klimakterik yakınmalar ve menopozsonrası osteoporozun önlenmesinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Gebelikveya laktasyon, hormonlara bağlı tümör varlığı veya şüp-hesi, kardiyovaskülerveya serebrovasküler bozukluk veya özgeçmişte varlığı, etiyolojisibilinmeyen vajinal kanama, ağır karaciğer bozukluklarında kontrendikedir.

Uyarılar: Kontraseptif amaçla kullanılmaz.Son doğal menstrüel kanamadan 12 ay sonrasına kadar kullanılmamalıdır.Böbrek disfonksiyonu, epilepsi, migren veya özgeçmişte bu durumlarınvarlığı ve karbonhidrat metabolizması bozukluğu, hiperkolesterolemiolanlarda hasta dikkatle izlenmelidir.

Yan Etkileri: Özellikletedavinin ilk aylarında, nadir olarak vajinal kanama veya lekelenmeoluşabilir. Ayrıca, nadiren baş ağrısı ve migren, ödem, baş dönmesi,kaşıntı, kilo alma, mide bulantısı, abdominal ağrı, yüzde kıllanmaartışı, dö-küntü ve depresyon gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Fenitoin,karbamazepin ve rifampisin gibi enzim indüksiyonu yapan ilaçlartibolon aktivitesini düşürebilir. Tibolon, kanın fibrinolitikaktivitesini artırabileceğinden (düşük fibrinojen düzeyleri,yüksek AT III; plazminojen ve fibrinolitik aktivite değerleri);antikoagülanların etkisini artırabilir.

Doz Önerisi: Günlük doz 1 Tablettir. Hergün aynı saatte, birmiktar su ya da başka bir içecekle yutulmalıdır. Birkaç hafta içindesemptomlarda düzelme gö-rülür, ama optimal sonuçlar tedaviye en azüç ay devam ettikten sonra alınır. Önerilen dozda, ara verilmeksizinuzun süre kullanılabilir. Aradan geçen zaman 12 saati aşmadıkça,unutulmuş doz hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Aksi halde kaçırılmışdoz atlanmalı ve bir sonraki doz normal zamanında alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.