Locoid

Locoid

Krem

Santa Farma

Hidrokortizon butirat

Ambalaj: %0.1x30 g’lik ambalaj

Locoid

Lipokrem

Hidrokortizon butirat

Ambalaj: %0.1x30 g’lik ambalaj

Locoid

Merhem

Hidrokortizon butirat

Ambalaj: %0.1x30 g’lik ambalaj

Endikasyon: Ekzemalar,psö-riazis, likenler, lupuslar, nö-rodermatitis, güneş ve radyasyondermatitleri, kontakt dermatitis, intertrigo, diaper dö-küntülerive nonspesifik anüs, vulva, skrotum kaşıntılarında kullanılır.

Kontra Endikasyon: Hidrokortizonaduyarlık öyküsü olanlarda, ileri derecede dolaşım bozukluğu olanlarda,cilt tüberkülö-zü ve sifilizinde, cilt veya sistemik viral hastalığıolanlarda, canlı aşı uygulamaları sırasında, primer mikrobik veyamikotik cilt lezyonlarında kullanılmaz.

Uyarılar: Gö-ze sürülmemelidir. Hastalar,advers reaksiyonları hemen bildirmeleri, hekim önermedikçe yaralarısarıp bandaj yapmamaları, özellikle bebeklerde sıkı bez veya plastikkülot kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır. Gebelerde ancakanneye yararı fetüse olası zararından üstün gö-rülüyorsa kullanılmalıve geniş cilt alanında ve/veya uzun süreli ve kapalı tedaviden kaçınılmalıdır.Emziren annelerde ihtiyatla kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Geniş vücutalanına ve/veya uzun süreli uygulama sonucu ortaya çıkan sistemik yanetkile, HPA aksisin tekrar düzelebilen inhibisyonu, Cushing sendromubelirtileri, hiperglisemi, glikozüridir. Bebeklerde buna ek olarakkafa içi basıncı artması sonucu fontanellerde şişkinlik, baş ağrısı,iki taraflı papilla ödemi, adrenal inhibisyona bağlı linear büyümeve kilo almada gecikme, plazma kortizol konsantrasyonunda düşme,kortikotropin testine yanıtsızlık gö-rülür. Lokal yan etkiler açıktedavide seyrektir. Bu yan etkiler sıklık sırasına gö-re yanma, kaşıntı,iğnelenme, hipertrikozis, akneiform dö-küntü, hipopigmen-tasyon,ciltte kuruma, çatlama, gerilme, epidermal ve dermal kollajen atrofiyebağlı cildin incelenmesi, perioral dermatit, purpura, yüzde rozasea,telanjektazidir.

İlaç Etkileşimleri: Enfekte dermatozlarda antimikrobiktedavi yapılırken birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Locoid Kremcildin kıllı kısımlarındaki akut ve subakut dermatozlardave cildin birbirine sürtünen bölgelerindeki sınırlı lezyonlardakullanılır.Locoid Lipokremkuru ciltli insanlarda gö-rülen subakut ve kronikcilt lezyonlarının tedavisi için uygundur.Locoid Merhemkabuklu ve/veya çatlama, kepeklenme,kabuklanma ile birlikte olan kronik cilt hastalıklarının tedavisiiçin uygundur.Cildin hastalıklı bölgesine ince bir tabaka halindehastalığın derecesine gö-re günde 2-4 kez sürülür ve parmakla hafifçeovarak yedirilir. İyileşme başlayınca uygulama sayısı azaltılabilir.İnatçı olgularda bir süre veya aralıklı olarak kapalı tedavi gerekebilir.Preparat sürüldükten sonra üzeri plastik bir örtü ile lezyonu biraztaşacak şekilde örtülür ve çevresi sağlam cilde yapıştırılır veörtü genellikle 12-24 saat, bazan 2-3 gün kalır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.