Locasalene

Locasalene

Merhem

NovartisPharma

Flumetazon pivalat0.2 mg, salisilik asit 30 mg/g

Ambalaj: 30 g’lik tüp.

Endikasyon: Kortikosteroidlereyanıt veren, değişik tipte ve farklı yerleşim gösteren, özelliklehiperkeratoz ile birlikte seyreden subakut ve kronik enflamatuvarderi hastalıklarında: Seboreik ekzema, kontakt ekzema, atopikdermatit (her yaşta hastada), lokalize dermatit, Psö-riazis vulgaris,liken planus, avuç ve ayak tabanı hiperkeratozlarında endikedir.

Kontra Endikasyon: Viral derihastalıkları (su çiçeği, aşı sonrası deri dö-küntüleri, herpessimpleks, herpes zoster gibi), sifiliz, deri tüberkülozu, rosacea,perioral dermatit, sulu ve/veya ülseroz dermatozlar, akne vulgaris,mantar ve bakteri enfeksiyonları, paraziter enfeksiyonları vegö-ze uygulamada kontrendikedir.Flumetazona veya genel olarak kortikosteroidlere;salisilik asite karşı aşırı duyarlı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar: Fazla miktarda, geniş yüzeylereveya kapalı pansuman şeklinde uygulanması gereken ender durumlarda,uygulama ancak hasta düzenli tıbbi kontrol altında tutularak yapılmalıdır.Hastanın yaşı ne olursa olsun, özellikle yüz derisinde uzun sürelitedaviden kaçınılmalıdır.Konjunktivayla temasından kaçınılmalıdır.Şiddetli böbrek yetmezliği olanhastalarda, salisilatların emilme olasılığı nedeniyle, geniş deriyüzeylerine tekrarlanan uygulamalardan kaçınılmalıdır. Gebelerdeancak kesin gerekli durumlarda ve ilacın yarar/zarar ilişkisi dikkatlicedüşünülerek kullanılmalıdır. Anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.Önlem olarak,emziren anneler kullanmamalıdır.

Yan Etkileri: Uygulama yerinde bazen yanmahissi, kaşıntı veya deri dö-küntüleri gibi hafif irritasyon belirtileri;çok ender olarak hafif deri atrofisi gibi yan etkiler gö-rülebilir.Şiddetliirritasyon veya duyarlık gelişirse tedavi kesilmelidir.

Doz Önerisi: Günde 1-2 kez hastalıklı bölgeye sürülür.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.