LoOvral

LoOvral

Draje

Wyeth

Etinilestradiol0.03 mg, levonorgestrel 0.15 mg

Ambalaj: 21 draje.

Eşdeğeri: Microgynon Draje: 21 draje(Schering).

Endikasyon: Önerildiğişekilde uygulandığında, normalde döllenme için bir yumurtanın olgunlaşmasıönlenir. Rahim boynu salgısı, erkek tohum hücrelerinin geçişinizorlaştıracak şekilde katılaşır.Bun-dan başka rahim içi derisi, döllenmiş bir yumurtanınkabulü için yeterli derecede hazırlanmaz. Böylece, çeşitli yönlerdengebelik önlenmiş olur.

Kontra Endikasyon: Kombineoral kontraseptifler aşağıda belirlenen durumlarda kullanılmamalı; ilk kezkombine oral kontraseptif kullanırken aşağıdaki durumlardan herhangi biriningörülmesi halinde kullanım derhal durdurulmalıdır: Tromboz varlığı ya daöyküsü; bir tromboz prodromunun varlığı ya da öyküsü; damar tutulumlu diabetesmellitus; venöz veya arteriyal tromboz için risk oluşturan şiddetli veya çoksayıda faktörün varlığı bir kontrendikasyon oluşturabilir; şiddetli karaciğerhastalığı varlığı veya öyküsü; benign veya malign karaciğer tümörü varlığı yada öyküsü; eğer seks steroidlerinden etkileniyorsa genital organların veyamemelerin bilinen ya da şüpheli malign hastalıkları; tanı konmamış vajinalkanama; gebelik varlığı ya da şüphesi; bileşimdeki maddelerden herhangi birinekarşı aşırı duyarlık.

Uyarılar: Laktasyon,miktarda azalmaya ve sütün bileşiminde değişikliğe yol açabileceğinden, kombineoral kontraseptifler tarafından etkilenebilir. Bu yüzden emziren annebebeğini sütten kesinceye kadar kombine oral kontraseptif kullanımı genellikleönerilmemelidir.

Yan Etkileri: Memedehassasiyet, ağrı, salgı; baş ağrısı; migren; libidoda değişiklikler; depresifduygu durumu; kontakt lense toleranssızlık; bulantı; kusma; vajinal salgıdadeğişiklikler; çeşitli deri hastalıkları; sıvı tutulumu; vücut ağırlığındadeğişiklik; aşırı duyarlılık reaksiyonu görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Sekshormonlarının klirensinde artmayla sonuçlanan ilaç etkileşmeleri, çekilmekanamalarına ve oral kontraseptifin başarısızlığına neden olabilir. Bu etkihidantoinler, barbitüratlar, primidon, karbamazepin ve rifampisin ilegösterilmiştir. Okskarbazepin, topiramat, felbamat ve griseofulvin hakkında dakuşkular vardır.

Doz Önerisi: Adet kanamasının 1. gününden başlayarak 21 günsüreyle hergün 1 Tablet kullanılır.Daha sonra 7 gün ara verilerek tekrar ikinci kürebaşlanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.