Manuprin

Manuprin

Granül

Yeni İlaç

Metenamin mandelat

Ambalaj: 0.5 gx56 saşe.

Endikasyon: Özellikleuzun süreli tedavi gerektiren pyelonefrit, sistit, pyelit ve diğerkronik üriner sistem enfeksiyonları ile beraber oluşan bakteriüridetedavi edici ve koruyucu olarak kullanılır. Ayrıca akut üriner sistemenfeksiyonlarında, enfeksiyon uygun antimikrobiyal ilaçlarlakontrol altına alındıktan sonra önleyici olarak uygulanır.Akut üriner sistem enfeksiyonlarındatek başına kullanılmaz. Sistit ve kanlı idrarın bulunduğu durumlarda(prostat, nö-rojenik bladder) uzun süreli tedavi için uygundur. Sağladığıbakterisit ortam sayesinde yatalak hastalardaki sonda değişmesüresini de uzatmaktadır.

Kontra Endikasyon: Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde,ciddi dehidratasyonda kontrendikedir. İdrardaki ürat kristallerinedeniyle gut hastalarında da kontrendikedir.

Uyarılar: Yüksek dozları (3-4 hafta boyuncagünde 8 g) idrar kesesi tahrişi, ağrılı ve sık idrara çıkma, albüminürive kanama yapabilir. İdrarı alkali yapıcı ilaç ve yiyecekler yasaklanmalı,askorbik asit gibi asitlendirmeye yardımcı ilaçlar verilmelidir.İdrar pH’sı asit yapılamıyorsa tedavi kesilmelidir. Gebeliğinilk aylarında güvenirliği saptanmamıştır.

Yan Etkileri: Tedavi edilen hastaların%3.5’tan azında bulantı, mide rahatsızlığı, dizüri, deride kızarıklıklargibi reaksiyonlar saptanmıştır.

İlaç Etkileşimleri: Tiyazit diüretikler, karbonik anhidrazinhibitörleri, kristalüriye neden olacağı için sülfonamidler,idrar pH’sını yükselttiği için sodyum bikarbonat ve asetazolamidile birlikte verilmemelidir.

Doz Önerisi: Günlük dozlar, yemeklerden sonra ve yatarken olmaküzere 4 kez yarım bardak suda tamamen eritilerek içilir. Büyükleregünde 4 kez ikişer şase, 6-12 yaş arası çocuklarda günde 4 kez birerşase, 6 yaşın altındaki çocuklara 4’e bö-lünmüş olarak günlük 50 mg/kgdozda verilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.