Naturel Kalsiyum+VitD Oyster Shell

Naturel Kalsiyum+VitD Oyster Shell

Tablet

İlsan

Oyster Shell Toz1388.9 mg (500 mg kalsiyum içerir), kolekalsiferol Toz 1.25 mg (=125 IUKolekalsiferol)

Ambalaj: 30 tablet.

Endikasyon: Kalsiyumve D vitamini ihtiyacını karşılamak amacıyla beslenmeye destek olarakkullanılır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdekimaddelere karşı aşırı duyarlığı olan hastalarda, hiperkalsemi, hiperkalsiüriveya böbrek taşı olan ve oluşma riski bulunan hastalar ile sarkoidozislihastalarda ağır renal yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. D vitaminitoksisitesi olan hastalarda da kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Sarkoidozis,renal ve kardiyak rahatsızlığı olan ve kardiyak glikozit alan hastalardadikkatle kullanılmalıdır. Hiperkalsiürili hastalarda, böbrek fonksiyonbozukluğu ya da üriner taş oluşum geçmişi bulunanlarda idrarda kalsiyumatılımının izlenmesi gereklidir. Gerektiğinde doz azaltılmalı ya da tedaviyeson verilmelidir. Üriner taş oluşumuna eğilimli hastaların bol miktarda sıvıalmaları önerilir. Kalsiyum tedavisi sırasında, hekim tarafından önerilmediğitakdirde yüksek doz D vitamini alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Kalsiyumtuzlarının oral olarak alınması gastrointestinal irritasyona ve konstipasyonaneden olabilir. Renal fonksiyon bozukluğu olmayan hastalarda hiperkalsemibeklenmemesine rağmen hiperkalseminin olası semptomları; bulantı, kusma,anoreksi, konstipasyon, abdominal ağrı, kemiklerde ağrı, susuzluk, poliüri,kas zayıflığı, baş dönmesi ve konfüzyon görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Magnezyumiçeren antasitler ile D vitaminin alınması hipermagnezemiye yol açacağındanberaber kullanılmamalıdır. Kolestiramin yağda çözünen diğer vitaminlerinemilimini azalttığı gibi D vitaminin emilimini da azaltmaktadır. Mineralyağların aşırı kullanılması D vitamininin bağırsaklardan emilimi ileetkileşebilir. Dijital alan hastalarda D vitamini dikkatle kullanılmalıdır. Dvitamini alan hastalarda uzun süre antikonvülsanların kullanımı osteomalazi veraşitizmlilerin insidansında artış meydana getirmektedir. Kalsiyum, oraltetrasiklinlerin ve florürlü preparatların emilimini azaltabilir. Oraltetrasiklinler ya da florürlü preparatlarla kullanıldığında en az 3 saatlikara verilmelidir. Kardiyak glikozitlerin inotropik ve toksik etkileri kalsiyumile sinerjiktir. Kalsiyum bu ilaçlarla verildiğinde aritmi meydanagelebilmektedir. Tiyazit diüretikleri kalsiyumun renal emiliminiarttırabilirler, böylece hiperkalsemiye yol açarlar. Kalsiyum, tetrasiklinlerleinaktif kompleks meydana getirdiğinden bu iki ilaç oral olarak aynı zamandaalınmamalıdır. Kortikosteroitler D vitamini etkilerini azaltır.

Doz Önerisi: Günlük normal doz 1 tablettir. Bu doz hekim tarafından ihtiyacagöre artırılabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.