Neotab

Neotab

Neotab nedir ne için kullanılır, Neotab nasıl kullanılır, Neotab ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Film Tablet

Famotidin

Ambalaj:

 40 mgx30 tablet.

Endikasyon:

 Duodenal Ülser ve benign gastrik ülserlerin tedavisinde, duodenal ülserlerin nüksünü önlemede, Zollinger Ellison sendromu gibi aşırı sekresyon durumlarında kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Famotidine Aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Laktasyon döneminde kullanılmaz ve 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez. Böbrek fonksiyon yetersizliğinde tedbirli kullanılmalıdır. Gebelerde kullanılması kesin gerekiyorsa tıbbi kontrol altında verilmelidir.

Yan Etkileri:

 Nadiren Baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık veya diyareye rastlanabilir.

Doz Önerisi:

 Duodenum Ülseri ve Ulcus Ventriculi’de: Günde 1 kez (yatmadan önce) 40 mg alınır. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez 20 mg olarak verilen famotidin de aynı ölçüde etkilidir. Tedaviye 4-8 hafta devam edilmelidir.Nüksleri önlemek için günde 1 kez (yatmadan önce) 20 mg alınarak sürek tedavisi uygulanır.Mide Ülserinde: Günde 1 kez yatmadan önce 40 mg alınır. Tedaviye 4-8 hafta devam edilmelidir.Reflüks Özofajit İnde: Günde 2 kez 20 mg alınır. Tedavi 6 haftaya kadar sürdürülebilir. Özofajit ile birlikte erozyon, ülserasyonve reflüks özofajitinin diğer semptomlarının varlığında günde 2kez 20-40 mg verilmesi ve tedavinin 12 haftaya kadar sürdürülmesi önerilir.Zollinger Ellison Sendromunda: Tedaviye 6 saatte bir 20 mg verilerek başlanır. Giderek doz hastanın gereksinimine göre ayarlanır. 6 saatte bir 160 mg’ye kadar verilen olgular vardır.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.