Neturone

Neturone

Granül

Liba

Metenamin

Ambalaj: Şişe (500 mg/ölçek): 70 g’lik cam şişe

: : Poşet: 500 mgx15 poşet.

Endikasyon: Uzun sürelitedavi gerektiren pyelonefrit, sistit, pyelit ve diğer kronik ürinersistem enfeksiyonlarıyla beraber oluşan bakteriürinin supresyonundaveya tedavisinde kullanılır. Akut üriner sistem enfeksiyonlarındatek başına uygulanmamalıdır. Nö-rolojik bozukluklarla birliktegö-rülen rezidüel idrarın enfekte olduğu durumlarda da kullanılır.

Kontra Endikasyon: Sistemikbelirtiler veren parankimal tutulumlu idrar yolları enfeksiyonlarındakullanılmamalıdır. Ağır karaciğer ve böbrek yetmezlikleri ile duyarlığıolduğu bilinen olgularda kontrendikedir.

Uyarılar: Üreaz pozitif bakterilerin enfeksiyonlarındakullanılmamalıdır. Gebelerde ve emzirenlerde ancak hekim önerisiylekullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,stomatit, anoreksi, kusma, abdominal kramp, diyare, baş dönmesi, allerjikcilt dö-küntüleri, yaygın ödem, baş ağrısı, tinnitus ve kas kramplarıoluşturabilir. Yüksek dozlarda mesane irritasyonu, ağrılı ve sıkidrar yapma, proteinüri ve hematüri gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: İdrarpH’sını yükselten ilaçlarla (sodyum bikarbonat, asetazolamid gibi)ve yiyeceklerle birlikte kullanılmamalıdır. Sülfonamidlerlebirlikte kullanılmamalıdır. Tiyazit diüretiklerle ve karbonik anhidrazinhibitörleriyle birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: erişkinlerde, yemeklerden sonra ve yatarkengünde 4 kez 1 veya 2 ölçek/poşet granül bir bardağa konur, üzerinesu eklenerek içilir. 6-12 yaş grubu çocuklarda günde 4 kez 1 ölçek/poşet(500 mg), 6 yaşın altındaki çocuklarda ise 50 mg/kg/gün dozu 3’e bö-lünerekverilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.