Nipruss

Nipruss

Ampul

Adeka

Sodyum nitroprussid

Ambalaj: 60 mgx5 Ampul ve 5 mLx5 çö-zücü ampul.

Endikasyon: Nedenine olursa olsun her türlü yüksek kan basıncı krizlerinde, habis ve tedaviyedirençli hipertansiyonlarda, miyokard enfarktüsünün hipertansifformlarında ve ameliyat sırasında kontrollü hipotansiyon sağlanmasındakullanılır.

Kontra Endikasyon: Aort isthmusununstenozu, Leber optik atrofisi, tütünden ileri gelen görme bozukluğu(amblyopia), B12vitamini eksikliği, metabolik asidoz vehipotiroidi durumlarında kontrendikedir.

Yan Etkileri: Halsizlik,baş dönmesi, kusma ve taşikardi gö-rülebilir. Olguların çoğundabu yan etkiler kan basıncının hızlı düşüşü nedeniyle ortaya çıkabilir.Uygulamanın kesilmesi veya azalmasıyla kaybolurlar. Çok az olgudadirence tanık olunmaktadır.

İlaç Etkileşimleri: Vazodilatörler, antihipertoniklerve narkotikler, sinerjik olarak kan basıncını düşürücü etki yaparlar.

Doz Önerisi: Niprussenfüzyonu kural olarak yavaş yapılmalıdır. Enfüzyonbaşlangıç hızı 1 mL/saattir. Ortalama enfüzyon hızı 1-6mg/kg/dak olabilir. Ameliyat sırasındakontrollü hipotansiyon sağlanmasında toplam miktarın 1.0-1.5mg/kg’yi aşmaması önerilir.Enfüzyon 10-30 dakikaya yayılan bir süre içindekesilmelidir.Müstahzarın seyreltilmesinde sadece %5 glukozkullanılmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.