Nitrofix

Nitrofix

Transmukozal Tablet

Nobel

İzosorbid dinitrat

Ambalaj: 5 mgx20 Tablet

: : 10 mgx20 tablet.

Endikasyon: Anjinapektoris ataklarının tedavisinde ve önlenmesinde endikedir.

Kontra Endikasyon: İzosorbitekarşı aşırı duyarlığı olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

Uyarılar: İzosorbit dinitratla çok düşük dozlarda bile ciddiortostatik hipotansiyon gö-rülebilir. Nitratlarla oluşan hipotansiyonlabirlikte paradoks bradikardi ve anjina pektoris ağrısının artmasıgö-rülebilir. Tedavinin sonlandırılmasında ilacın ani olarakdeğil, yavaş yavaş azaltılarak kesilmesi uygun olur.Sadece olası zararlarının gö-zealınabileceği durumlarda gebelere uygulanabilir. İlacın sütegeçip geçmediği bilinmemektedir.İlaçların çoğu süte geçtiğinden, emziren annelereuygulanması durumunda dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri: Baş ağrısıyanında ateş basmaları da oluşabilir.Postural hipotansiyon nedeniyleoluşan serebral iskemi sonucu geçici baş dönmesi ve yorgunluk ataklarıgibi belirtiler oluşabilir. Bazan normal tedavi dozlarında bilenitratların hipotansif etkilerine duyarlı kişilerde ciddi yanetkiler bulantı, kusma, kabızlık, huzursuzluk, solukluk, terlemeve kollaps, nadir olarak dö-küntü ve eksfolyatif dermatit oluşabilir.Bulantıve kusma çok nadirdir.

İlaç Etkileşimleri: Nitratlarınhipotansif etkilerine duyarlı hastalarda alkolle bu duyarlık artar.İzosorbit dinitrat doğrudan damar düz kasını etkiler, bu nedenleson ortak yolu damar düz kası olan diğer ajanların etkisi azalır ya daartar.

Doz Önerisi: Erişkinler için önerilen doz genelliklegünde iki kez 5 mgNitrofixtabletin üst dudak ve maksiller gingiva arasınauygulanması şeklindedir. Yeterli terapö-tik etki sağlanamadığıtakdirde, doz günde iki kez 10 mg’ye çıkartılabilir. Tabletler ağızdaçiğnenmemeli veya yutulmamalıdır. Yanlışlıkla çiğnenirse ilaçhemen tükürülmeli ve yeni bir Tablet gingivaya uygulanmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.