Norlopin

Norlopin

Tablet

Saba

Amlodipin besilat

Ambalaj: 5 mgx20 Tablet

: : 10 mgx20 tablet.

Eşdeğeri: AmlodisTablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20tablet(Eczacıbaşı);Amlovas Tablet: 5 mgx20 tablet, 10 mgx20 tablet(Drogsan);DilopinTablet: 5 mgx20 tablet, 10 mgx20tablet(Münir Şahin);Monovas Tablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20 tablet(Mustafa Nevzat);NipidolTablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20tablet(Biofarma);Norvadin Tablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20 tablet(Abdi İbrahim);NorvascTablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20tablet(Pfizer);Vasocard Tablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20 tablet(Abfar);VasocardTablet: 5 mgx20 Tablet, 10 mgx20tablet(Deva).

Endikasyon: Kalsiyumiyon akışı inhibitö-rü olarak, hipertansiyon tedavisi ile stabil veprinzmetal anjina tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Amlodipin,dihidropridinlere duyarlığı olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

Uyarılar: Amlodipinin vazodilatör etkisininbaşlaması tedricidir. Bu nedenle amlodipinin oral kullanımındansonra nadir akut hipotansiyon olguları bildirilmiştir. Amlodipin,özellikle ciddi aort stenozu bulunan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır.Amlodipinin yarıömrü karaciğer fonksiyonları bozulmuş hastalardauzamaktadır ve dozaj önerileri saptanmamıştır. İlaç bu hastalardaihtiyatla kullanılmalıdır. Gebelik veya laktasyon dö-nemindekigüvenirliği saptanmamıştır. Gebelerde kullanımı ancak daha güvenlibir tedavi alternatifi bulunmadığı ve hastalığın kendisinin anneve fetüs için daha büyük risk taşıdığı durumlarda önerilebilir.

Yan Etkileri: Baş ağrısı,ödem, yorgunluk, uyku basması, bulantı, karın ağrısı, yüzde kızarma,çarpıntı ve baş dönmesi görülebilir. Bağırsak hareketlerinde değişiklik,artralji, asteni, dispepsi, dispne, diş eti hiperplazisi, jinekomasti,impotens, üriner frekansta artma, duygusal değişiklikler, kas krampları,miyalji, kaşıntı, dö-küntü, görmede bulanıklık ve nadiren eritemamultiforme de bildirilmiştir.

Doz Önerisi: Günlük doz 5 mg’dir.Gerektiğinde maksimum 10 mg’ye kadar yükseltilebilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.