Nyolol

Nyolol

Oftalmik Jel

NovartisOphtalmics

Timolol maleat

Ambalaj: %0.1x5 mL’lik şişe.

Endikasyon: İntraokülerbasıncı düşürmede etkilidir. Oküler hipertansiyon, kronik genişaçılı glokom (afakik hastalar dahil) ve sekonder glokomun belirlidurumlarında yükselmiş göz içi basıncını düşürerek etki gösterir.

Kontra Endikasyon: Timololekarşı aşırı duyarlık, bronşiyal astma, ağır kronik obstrüktif pulmonerrahatsızlıklar, sinüzal bradikardiyle ikinci ve üçüncü derece AVblok, belirgin kalp yetmezliği, kardiyak şok durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Oftalmik timolol kullanımı sonucubblokerlere bağlı sistemik yanetkiler gö-rülebilir. Hasta başka oftalmikbbloker kullanıyorsa, timololdiğer ilaçla yapılan son uygulamayı izleyen günde uygulanmayabaşlanır. Hastabblokerolmayan oftalmik bir antiglokom müstahzarı kullanıyorsa, ilk günbu ilaç standart olarak kullanılmaya devam edilirken, timolol standartdozda tedaviye eklenir. Ertesi gün diğer ilaç tümüyle kesilir vetimolole devam edilir. Gebeler ve emziren annelerde güvenli kullanımıhenüz kanıtlanmadığından, yarar/zarar ilişkisi çok iyi değerlendirilmelidir.Emziren annelerde kullanım sırasında emzirmeye son verilmelidir.

Yan Etkileri: Ender olarakoküler irritasyon belirtileri, konjunktivit, blefarit, bazı görmedeğişiklikleri, refraktiviteye ilişkin değişiklikler gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Bazı durumlardaepinefrinle birlikte kullanıldığında midriyazis oluşabilir. Kalsiyumantagonistleri, sistemikbblokerler ve katekolamin inhibitörlerinin etkilerinipotansiyelize edebilir.

Doz Önerisi: Yetişkinlerde, hasta olan göze günde 1 kez 1 damla damlatılır.Eğer başka göz damlaları da kullanılıyorsa iki uygulama arasında en az 5 dakikaara olmalı ve diğer göz damlalarıNyolol %0.1 Steril Oftalmik Jel’den önce damlatılmalıdır. Etkininstabil olması için göz içi basıncının tedaviye başladıktan 3-4 hafta sonrakontrol edilmesi önerilir. Timolole yanıt değişebileceği için göz içi basıncıdüzenli olarak kontrol edilmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.