Oflocide

Oflocide

Oflocide nedir ne için kullanılır, Oflocide nasıl kullanılır, Oflocide ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Film Tablet

Ofloksasin

Ambalaj:

 200 mgx10 Tablet

: : 400 mg x 5 ve 10 tablet..

Endikasyon:

 Duyarlıbakterilerin neden olduğu akut, kronik veya tekrarlayıcı alt solunum sistemi enfeksiyonları (bronşit), pnömoniler, KBB enfeksiyonları,yumuşak doku ve derinin enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları,bakteriyel enteritler ve küçük pelvisteki enfeksiyonlar da dahil olmak üzere abdominal enfeksiyonlar, böbrek, idrar yolları ve genital organların enfeksiyonları, gonore, enfeksiyonlara direncin belirgin olarak azaldığı hastalarda (örn. nötropenik durumlar), ofloksasin duyarlı patojenlere bağlı enfeksiyonların önlenmesinde endikedir.

Kontrendikasyon:

 Ofloksasin Ve diğer kinolonlara aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.Epilepsili hastalara verilmemelidir.Serebral travmalar, santral sinir sisteminde iltihabi lezyonlar veya felç gibi konvülsiyon eşiğini düşüren ve daha önceden mevcut olan santral sinir sistemi lezyonlarında kontrendikedir. Çocuklara Ve gelişimini henüz tamamlamamış olan (18 yaşın altındaki) gençlere,gebe ve emziren kadınlara uygulanmamalıdır.

Uyarılar:

 Ofloksasin bazı advers etkileri ile,hastanın konsantrasyon ve reaksiyon gücünü bozabileceğinden,araba kullanmak ve iş makinalarını kullanmak gibi bazı durumları riskli hale getirebilir. Ofloksasin tedavisi sırasında, hastalara şiddetli güneş ışığına ve ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya özen göstermeleri bildirilmelidir.

Yan Etkileri:

 Tedavi süresince mide bozuklukları, karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Mide asidini azaltıcı ilaçlar (mineral antiasitler), sukralfat veya demir müstahzarların 2 saat önce alınmalıdır. Konvülsiyon eşiğini düşüren ilaçlar (örn.teofilin) veya bazı nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (örn. fenbufen)ile birlikte verildiğinde yeni kinolonların serebral konvülsiyon eşiğini düşürdüklerine dair bulgular vardır. Ofloksasin ile birlikteuygulanan glibenklamidin serum konsantrasyonları hafifçe yükselir.Özellikle yüksek doz kinolon tedavisinde, renal tübüler sekresyona uğrayan diğer ilaçlar (probenesid, simetidin, furosemid, metotreksat gibi) da beraber kullanılırsa, kinolonların atılımında bozukluk ve serum düzeyinde yükselme olabilir. Kinolon tedavisi gö-ren kişilerde,kumarin derivelerinin etkisinde artış olabilir.

Doz Önerisi:

 Önerilen ortalama günlük doz günde 2 kez 200 mg ve 1 kez 400 mg’dir. ağır olgularda doz günde iki kez 300-400 mg’ye kadar artırılabilir. Hafif üriner ve solunum yolu enfeksiyonlarında günde 200 mg 400 mg, ağır enfeksiyonlarda 400 mg, gerekirse 2 kez 400 mg verilebilir. Komplike olmayan idrar yolu ve servikal gonore tek doz 400 mg, gonokokal olmayan idrar yolu ve serviks iltihaplarında 400 mg veya bölünmüş dozlarda alınması önerilir.Oflocide Film Tablet İle genellikle 7-10 gün süreli tedaviler yeterli olmaktadır. Ancak tedaviye semptomların kaybolmasından sonra, 2-3 gün daha devam edilmesi uygundur.Oflocide Film Tablet İle tedavi süresi 2 ayı kesinlikle aşmamalıdır. Bir miktar su veya başka bir sıvı ile çiğnenmeden yutulur.Yemeklerden 1 saat önce veya 2 saat sonra, tercihen sabahları alınmalıdır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...