Oksikam

Oksikam

Tablet

SanofiAventis

Piroksikam

Ambalaj: 20 mgx30tablet.

Eşdeğeri:

İnflamexKapsül: 20 mgx30 kapsül(Biofarma).

Endikasyon: Antienflamatuvarve/veya anal-jezik etki gerektiren romatoid artrit, osteoartrit(artroz, dejeneratif eklem hastalığı) ve ankilozan spondilitinakut ağrılı dö-nemlerinde, akut muskuloskeletal hastalıklar, akutgut, cerrahi girişimlerden sonraki ve akut travma sonucu ağrı gibiçeşitli durumlarda endikedir. 12 yaş ve üzeri hastalarda primerdismenorede ağrının giderilmesinde endikedir.Üst solunum yolu enflamasyonuylailgili ateş ve ağrının giderilmesi için de kullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Aktif peptikülserde kontrendikedir. Daha önceden bilinen aşırı duyarlığıolanlarda kullanılmamalıdır. Aspirin ve diğer nonsteroidal antienflamatuvarilaçlarla astım semptomları, nazal polipler, anjiyoödem veya -ürtikergö-rülen hastalarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Seyrek olarak peptik ülserasyon,perforasyon ve nadiren fatal olabilen gastrointestinal hemorajibildirilmiştir.Nadir durumlarda nonsteroidal antienflamatuvarilaçlar interstisyel nefrit, glomerülit, papiller nekroz ve nefrotiksendroma neden olabilir. Piroksikam, trombosit agregasyonunuazaltır ve kanama zamanını uzatır. Gebelikte kullanımı önerilmez.Emziren annelerde klinik güvenirliği henüz kanıtlanmadığındanönerilmez.

Yan Etkileri: Stomatit,anoreksi, epigastrik sıkıntı, bulan-tı, kabızlık, abdominal rahatsızlık,diyare, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık olabilir.

İlaç Etkileşimleri: Nonsteroidalantienflamatuvar ilaçlar sodyum, potasyum ve su tutulmasına nedenolabilir ve diüretik ajanların natriüretik etkisine engel olabilir.Kumarin tipi antikoagülanlarla birlikte verilmesiyle kanamabildirilmiştir.

Doz Önerisi: Romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilittegünde tek doz 20 mg ile başlanır, yanıta gö-re doz 10 mg’ye indirilebilir.Antienflamatuvar olarak günde 1 veya 2 kez 20 mg yeterlidir. Akutgut nö-betlerinde tedaviye 40 mg ile başlanır. Bunu izleyen 4. ve 6.günde 1 veya 2 kez 40 mg tedaviye devam edilir. Tabletler yemeklerleveya yemekten sonra alınmalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.