Osteomax

Osteomax

Tablet

Abdi İbrahim

Alendronat sodyum

Ambalaj: 10mgx28 tablet.

Eşdeğeri:

AndanteTablet: 10 mgx28 tablet(Sanovel);FosamaxTablet: 10 mgx28 tablet(MSD);OsalenTablet: 10 mgx28 tablet(Eczacıbaşı).

Endikasyon: Osteoporozlukadınlarda kalça, el bileği ve vertebra kırıklarının (vertebral kompresyonkırıkları dahil) önlenmesi için osteoporoz tedavisinde ve kırıkların önlenmesiiçin erkeklerdeki osteoporozun tedavisinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Özofagus darlığı veya akalazyagibi özofageal boşalmayı geciktiren özofagus anomalileri; en az30 dakika ayakta veya dik pozisyonda duramamak; etkin maddeye -aşırıduyarlık ve hipokalsemi durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar: Alendronat üst gastrointestinalmukozada lokal iritasyona neden olabilir. Alendronat ile tedavi edilenhastalarda, özofajit, özofagus ülserleri ve özofagus erozyonları ve bunlarınadiren izleyen özofagus darlığı gibi istenmeyen etkiler bildirilmiştir. Bazıolgular ciddi seyretmiş ve hastanın hastaneye kaldırılması gerekmiştir.Dolayısıyla, hekimler olası bir özofageal reaksiyonu düşündürebileceksemptom ve bulgular açısından dikkatli olmalıdır ve hastalara disfaji,odinofaji ve retrosternal ağrı yeni ya da kötüleşen mide yanması halindeilacı kesip doktora başvurmaları öğütlenmelidir. Gebelerde ve emzirenannelerde çalışılmamıştır ve onlara verilmemelidir.

Yan Etkileri: Abdominal ağrı, dispepsi, özofagealülser, disfaji ve abdominal gerginlik görülmüştür.Nadiren dö-küntü ve eritem meydanagelmiştir. Buna ek olarak bildirilen istenmeyen olaylar: Kas iskelet ağrısı(kemik, kas ya da eklem), kabızlık, diyare, gaz, başağrısı, bulantı, kusma,kas krampları, gastrit, gastrik ülser, duodenum ülseri asit regürjitasyonu,orofarengeal ülserasyon, ösofageal striktür, nadiren deri döküntüsü, uveit,ürtiker ve anjiyoödemi içeren aşırıduyarlık reaksiyonları.

İlaç Etkileşimleri: Birlikte alındığında, kalsiyumsuplemanları, antasitler ve diğer oral ilaçlar alendronatın emiliminietkileyebilir.Osteomax’tan sonra başka ilaç almadan önce, en az yarım saatbeklenmelidir.

Doz Önerisi: Postmenopozal osteoporozda önerilen dozaj günde 10 mg'dir.Glukokortikoide bağlı osteoporozda, estrojen tedavisi almayan postmenopozalkadınlar hariç, önerilen günlük doz 5 mg şeklindedir. Eğer diyetle alım yetersizsehastalar kalsiyum ve D vitamini almalıdır.Dikkat: Osteomaxgünün ilk yiyecek, içecek veyailacından en az yarım saat önce yalnızca bir bardak dolusu su ile alınmalıdır.Diğer içecekler (maden suyu dahil) yiyecekler ve bazı ilaçlarOsteomax'ın emilimini azaltabilir. Mideyegeçişi kolaylaştırmak ve böylece potansiyel özofageal irritasyon etkisiniazaltmak için hastalarOsteomax'ı bir bardak dolusu su ile almalı ve de en az 30 dakikaboyunca ve günün ilk yiyeceğine kadar yatmamalı veya uzanmamalıdır.Osteomaxyatmadan önce veya sabah yataktantam kalkmadan önce alınmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.