Ostram

Ostram

Efervesan Tablet

Merck

Kalsiyum karbonat

Ambalaj: 500 mgx10 ve 20 tablet

: : 1000mgx10 ve 20 tablet.

Endikasyon: Kalsiyumeksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde özellikle emzirme ve gebelik dönemleriile çocuklarda büyüme ve gelişme dönemlerinde artan kalsiyum gereksinimininkarşılanmasında; değişik kaynaklı osteoporozlarda (postmenapozal, yaşlılık,kortikosteroid kullanımına bağlı gastrektomi veya aşırı hareketsizlik sonucu)sıklıkla tamamlayıcı tedavi ile kombine olarak ve pre ve postmenapozal kemikdemineralizasyonunun önlenmesinde; raşitizm ve osteomalazi tedavisinde; kronikhipoparatirodizmde; riketsiya, latent veya gizli tetani (akut durumlardaenjektabl kalsiyum kullanılmalıdır).

Kontra Endikasyon: İlacaaşırı duyarlık, hiperkalsemi (örn. Hiperparatiroidizm, aşırı dozdaD vitamini alımı, plazmasitoma gibi dekalsifiye tümörler, kemikmetastazları), şiddetli hiperkalsiüri, ağır renal yetmezlik durumlarındakontrendikedir.

Uyarılar: Hiperkalsiürili hastalarda, böbrek fonksiyonbozukluğu ya da üriner taş olgusu geçmişi bulunanlarda idrardakalsiyum atılımının izlenmesi gereklidir. Gerektiğinde doz azaltılmalıya da tedaviye son verilmelidir. Üriner taş oluşumuna eğilimli hastalarınbol miktarda sıvı almaları önerilir. Kalsiyum tedavisi süresince,yüksek doz D vitamini alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri: Nadir olgulardahafif gastrointestinal rahatsızlıklar (şişkinlik, kabızlık veyadiyare) oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri: Kalsiyum;tetrasiklin, siprofloksasin, norfloksasin gibi oral antibiyotiklerin yanı sıra,atenolol (ve potansiyel olarak diğer bblokerler), demir, kinolon grubuantibiyotikler, alendronat, çinko ve sodyum florürlü preparatların emiliminiazaltacağı için bu preparatlar ile kullanımı arasında en az iki saatlik bir araolmalıdır. Ayrıca kalsiyum kanal blokerlerinin etkilerini azaltabilir. Kalsiyumtuzları T4emilimini azaltabilir bu nedenle levotiroksin alımı ilekalsiyum alımı arasında en az dört saatlik bir ara olmalıdır.

Doz Önerisi: Ostramefervesan tabletler bir bardak suda eritilerekuygulanırlar. Tedavi amaçlı, replasmana yönelik kalsiyum erişkinlerde,gebelerde, emziren annelerde ve 3 yaşından büyük çocuklarda günde 1000 mgdozunda kullanılır. Bu doz günlük kalsiyum gereksiniminin yaklaşık %70'idir. 3yaşından küçük çocuklarda ise önerilen günlük kalsiyum dozu 500 mg’dir. Ağırkalsiyum eksikliği olgularında günde iki kez 1000 mg dozunda kullanılmalıdır.Gebelerde hekim tavsiyesine göre günde maksimum 2500 mg’ye kadar güvenlekullanılabilmektedir.Ostramaspartam içerdiğinden, fenilketonürili hastalardauygulanmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.