Panalgine

Panalgine

Tablet

Atabay

Parasetamol 300mg, propifenazon 150 mg, kafein 30 mg

Ambalaj: 20 tablet.

Endikasyon: Baş ağrısı,migren, diş ağrısı ve diş çekiminin ardından ortaya çıkan ağrılar,menstrüel rahatsızlıklar, ameliyat sonrası ve romatizmal ağrılardaağrı kesici olarak; ağrının ateşle birlikte gö-rüldüğü olgulardaateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılır.

Kontra Endikasyon: Pirazolan ve ilgili bileşiklere karşı alerji,fenilbutazon içeren bileşiklere karşı alerji, parasetamol, asetilsalisilikaside karşı bilinen aşırı duyarlık veya kafeine karşı bilinen alerji,kalıtsal glikoz6-fosfat dehidrogenaz eksikliği, akut hepatik porfiriadurumlarında kontrendikedir. Karaciğer fonksiyon bozuklukları,böbrek fonksiyon bozuklukları, Gilbert sendromu, hematopoietikdisfonksiyon durumlarında doz azaltılmalı ve/veya dozlar arasındakisüre uzatılmalıdır. 12 yaşından küçüklere verilmemelidir.

Uyarılar: Baş ağrısının tedavisi amacıyla sürekli ağrıkesici kullanılması, kronik baş ağrılarına neden olabilir.Bu ilaç, içerdiği propifenazonnedeniyle gebelere ve emziren annelere verilmemelidir.

Yan Etkileri: Nadiren alerjik reaksiyonlar(deri dö-küntüleri, ürtiker) gözlenmiştir. Az sayıda olguda pruritus,eritem, ürtiker, anjiyoödem, dispne veya astım gibi belirtilerleortaya çıkan aşırı duyarlık reaksiyonlarıyla karşılaşılmıştır.

İlaç Etkileşimleri: Bazı hipnotikler, antiepileptikilaçlar ve rifampisin ile aynı anda kullanılması, parasetamolünnormal olarak zararlı olmayan dozlarda bile karaciğer üzerindekitoksik etkisini artırabilir.Bu, aynı zamanda alkol için de geçerlidir. Kloramfenikollebirlikte kullanıldığında bu ilacın atılımı uzayabilir ve toksiketki tehlikesi artabilir.Zidovudin ile parasetamolün birlikte kullanımındadikkatli olunmalıdır. Kafein, barbitüratlar, antihistaminiklervb. gibi birçok sedatif maddenin antagonistidir. Kafein, sempatomimetikler,tiroksin vb. gibi maddelerin neden olduğu taşikardiyi artırır.

Doz Önerisi: Günlük doz 2-3x1-2 Tablettir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.