Papaverin HCl

Papaverin HCl

Ampul

Biofarma

Papaverin HCI

Ambalaj: 40 mg/2 mLx10 ve 100 Ampul

: : 50 mg/2 mLx10 ve 100 Ampul

: : 60 mg/2 mLx10 ve 100 ampul.

Endikasyon: Akut vaskülertıkanmada (emboli ve tromboz), kollateral sirkülasyondaki refleksvazospazmı çözmede, akut vazospastik hastalıklarda (hipertansifensefalopati, preeklampsi, gebelik toksemisi), Raynaud hastalığında,Buerger hastalığında kullanılır. Midebağırsak kanalı, safra, idraryolu ve bronş spazmlarını çözmede kullanılır. Bunların dışında, hekimtarafından seçilmiş olgularda refleks vazospazmı çözmek ve kollateralsirkülasyonu açmak için diğer tedavilere yardımcı terapötik ajan olarak kullanılabilir.

Kontra Endikasyon: Glokomlu hastalarda ve atriyoventriküler bloktaIV kullanılmaz. Ağır miyokard yetmezliğinde kullanılmaz (yüksek dozlar tabloyuağırlaştırır). Papaverine duyarlı kişilerde kullanılmaz.

Uyarılar: Papaverinin sistemik dolaşımdaki vazodilatasyon etkisimyokarda veya beyne giden kanın daha da azalmasına neden olabilir (stealeffect).Sarılık,eozinofili ve karaciğer fonksiyon testlerinde değişmelerle karakterizehepatik hipersensitivite reaksiyonları bildirilmiştir. Kesingerekmedikçe gebelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Ciltte, özellikle yüzde kızarıklıkoluşabilir. Nefes alma hızlanır, aşırı uyku hali, terleme, ağız kuruluğu,kaşıntı, hipotansiyon, baş dönmesi, bulantı, iştahsızlık, kabızlık,baş ağrısı gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Levodopanın etkisini azaltabilir. Niko-tininterapötik etkisini antagonize eder.

Doz Önerisi: Vazospazm tedavisinde yardımcı terapötik ajan olarak IV,IM ve intraarteriyel olarak verilebilir. IV ve IM yolla olağan doz, büyükleriçin 30-120 mg arasında olup, gerektiğinde doz 3 saat aralarla tekrarlanabilir.IV enjeksiyonlar en az 1-2 dakikada yavaş olarak yapılmalıdır.Atriyoventriküler blok varsa, IV yol kullanılmamalıdır. İntraarteriyel enjeksiyonlar,bu teknikte uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu yolla verilecekolağan doz 40 mg olup, enjeksiyon en az 1-2 dakika sürecek şekilde yavaşçayapılmalıdır. Pediyatrik hastalar için olağan doz, IM veya IV yolla verilmeküzere 1.5 mg/kg’dir. Bu doz günde en fazla total 4 doz olacak şekildetekrarlanabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.