PAS

PAS

Tablet

Koçak

pAminosalisilik asit sodyum

Ambalaj: 1 gx100 Tablet.

Endikasyon: Tüberkülozunkısa ve uzun süreli tedavisinde, diğer antitüberkülotiklerlebirlikte kullanılır.

Kontra Endikasyon: Salisilatlaraduyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Aminosalisilat, böbrek ve karaciğerfonksiyon bozukluğu olanlarda ve gastrik ülseri bulunan hastalardaçok dikkatli kullanılmalıdır. Gebelik dö-nemindeki güvenirliğibilinmediğinden özellikle ilk üç ayda kullanılmamalıdır. Düşükmiktarlarda süte geçtiği bildirilmiştir, bu özelliği göz önünealınmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı, kusma, karın ağrısı,diyare ve iştahsızlık gö-rülebilir. Bu yan etkiler ilacın yemeklerlebirlikte alınması ve gerektiğinde antasitlerle verilmesi ilekontrol edilebilir. Bunun dışında kaşıntı, cilt dö-küntüleri, eklemağrısı, eozinofili gibi hipersensitivite reaksiyonların da gö-rülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Probenesid, aminosalisilatınserum konsantrasyonunu artırır. Difenhidramin, aminosalisilatınemilimini bozduğundan birlikte kullanılmamalıdır. Aminosalisilat,digoksinin emilimini azaltabilir. Tedavi sırasında kristalüriyeneden olabileceğinden, aminosalisilat ile birlikte amonyum klorürkullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Erişkinler için günlük doz kilogram başına150-300 mg olup, günde ortalama 10-15 adetPAStablete karşılık gelir. Çocuklariçin günlük doz kilogram başına 150-300 mg’dir. Günlük toplam dozun 2veya 3 eşit doza bö-lünerek yemeklerle birlikte alınması önerilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.