Pirofen

Pirofen

Tablet

Deva

Parasetamol

Ambalaj: 500 mgx20 tablet.

Eşdeğeri: Asetam Tablet: 500mgx20 tablet(Saba);Durapan Tablet: 500 mgx20tablet(Münir Şahin);Minoset Tablet: 500 mgx20tablet(Roche);Noral Tablet: 500 mgx20tablet(İ.E.Ulagay);Paranox Tablet: 500 mgx20tablet(SanofiAventis);Parasedol Tablet: 500 mgx20tablet(Koçak);Parol Tablet: 500mgx20 tablet(Atabay);SedalonTablet: 500 mgx20 tablet(Günsa);SetamolTablet: 500 mgx20 tablet(Yeni İlaç);Tamol Tablet: 500 mgx20tablet(İlsan);TempoTablet: 500 mgx20 tablet(Akdeniz);TermacetTablet: 500 mgx20 tablet(Toprak);TylolTablet: 500 mgx20 tablet(Nobel);VolpanTablet: 500 mgx20 tablet(Hüsnü Arsan)

Pirofen

Pediatrik Şurup

Parasetamol

Ambalaj: 150 mg/5 mLx150 mL

Pirofen Forte

Supozituvar

Parasetamol

Ambalaj: 325mgx10 tablet.

Pirofen

Supozituvar

Parasetamol 200mg, fenobarbital 15 mg

Ambalaj: 10 supozituvar.

Endikasyon: Baş ağrısı,migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlarabağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları,orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalarabağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir.Preparatın supozituvar formundaki fenobarbital ek olarak sedatif etkidebulunur.

Uyarılar: Hepatik nekroz, parasetamolün aşırıdozuna bağlı bir komplikasyondur. 10 gramın üzerinde alınması durumundatoksisite görülebilir. Anemili veya kardiyak, pulmoner, renal ya da hepatikyetmezliği olanlarda doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.- 5 günden uzunsüren a ğrılarda, ateşi 39.5 °C’den fazla olanlarda, 3 günden daha uzun sürenateşte ve tekrarlayan ateş olgularında doktor tavsiyesi olmadankullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Nadiren allerjik ve aşırı duyarlıkreaksiyonlarına ve makülopapüler döküntülere neden olabilir. Yine çok nadirolarak mide bulantısı görülebilir. Uzun süreli kullanımda nadir olarakhemolitik anemi, trombositopenik purpura ve agranülositoz olgularıbildirilmiştir.

İlaç Etkileşimleri: Yüksek dozda uzun süreli kullanımdaantikoagülanların etkisini artırmaktadır. Uzun süreli yüksek dozda kullanılanparasetamol kumarin, indantoin türevleri ile fenotiyazinlerle etkileşebilir,ürinez, 5-hidroksiindol asetik asit testinde yanlış pozitif sonuç verebilir.Kloramfenikol, barbitüratlar, antikonvülsanlar, desipramin, doksorubisin,mide boşaltma süresini etkileyen ilaçlarla etkileşebilir. Alkol, parasetamolünhepatotoksik etkisini artırır.

Doz Önerisi:

Pirofen Tablet: Yetişkinlere günde 3-4 kez 1-2 tablet olarakverilebilir. Kısa süreli tedavilerde 24 saatte alınan toplam doz 6 tabletigeçmemelidir. Uzun süreli tedavilerde küçük dozlar tercih edilmelidir. 7-12 yaşçocuklara günde 3-4 defa 1/2 tablet olarak verilir.

Pirofen Forte Supozituvar: 6 yaşın üzerindeki çocuklara 4-6saatte bir 1 supozituar uygulanır. Günlük doz 4 supozituvarı aşmamalıdır.Erişkinlere 4-6 saatte bir 2 supozituvar uygulanır. Günlük doz 8 supozituvarıaşmamalıdır.

PirofenSupozituvar: Günlükdoz 3 yaşına kadar olan çocuklarda 1-2 supozituvar ve 3 yaşından büyükçocuklarda 1-3 supozituvardır. Tercihen dışkılamadan sonra uygulanır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.