Piptalin

Piptalin

Pediyatrik Oral Damla

Deva

Pipenzolat bromür

Ambalaj: 4 mg/mLx15 mL’lik şişe.

Endikasyon: Sütçocuklarında ilk aylarda görülen kolik semptomlarının hızla giderilmesindeendikedir. Pilor spazmı, kardiya spazmı ve kusma gibi çocukların fonksiyonelgastrointestinal rahatsızlıklarında, düz kas ağrısı ve spazmlarıngiderilmesinde endikedir.

Kontra Endikasyon: Glokomda,göz içi basıncının arttığı durumlarda, prostat hipertrofisinde,gastrointestinal sistemin obstrüktif organik hastalıklarındakontrendikedir.

Uyarılar: Pipenzolat bromür hipertiroid, astım, taşikardi,instabil angina pektoris ve diğer ciddi kardiyak bozukluklarıolan hastalarda dikkatle uygulanmalıdır.Ağır ülseratif kolit veyamiyastenia gravisde ancak çok gerekli ise kullanılmalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,kusma, ağız kuru-luğu, yutma zorluğu, pupilla dilatasyonu, akomodasyonbozukluğu, cilt kuruması, flaş, nadiren konstipasyon, idrar retansiyonuveya tutukluğu, bronş ve göz yaşı sekresyonunun azalması, taşikardi,halsizlik, baş dönmesi, sinirlilik ve uykusuzluk görülebilir.

İlaç Etkileşimleri: Pipenzolat bromür; disopiramid,antihistaminikler, trisiklik antidepresanlar, benzodiyazepinler,fenotiyazine benzer yapıya sahip nö-roleptikler ve antikolinerjiketkiye sahip antiparkinson ilaçlarla birlikte verildiğinde sinerjiketki oluşabileceği akılda tutulmalıdır.

Doz Önerisi: 2 hafta4 ay arası çocuklara 4-8 damla, 4 ay1 yaşarası çocuklara 11 damla, 1-3 yaş arası çocuklara 15 damla, 3-7 yaşarası çocuklara 19 damla, 7-12 yaş arası çocuklara 30 damla ve yetişkinlere38 damla verilir. Bu doz günde 3-4 kez, 3 veya 4 saat ara ile tekrarlanabilir.İlaç doğrudan çoçuğun ağzına damlalıkla damlatılabileceği gibi,az miktarda süt, su, meyve suyu gibi sıvılara katılarak da verilebilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.