PredForte

PredForte

Oftalmik Süspansiyon

Abdi İbrahim

Prednizolon asetat

Ambalaj: %1x5 mL’lik damlalıklı şişe.

Eşdeğeri: CodelsolGöz/Kulak Damlası: %1x5 mL(İ.E.Ulagay);NorsolForte Göz/Kulak Damlası: %1x5 mL(Bilim).

Endikasyon: Alerjikkonjunktivit, akne rozasea, yüzeyel nokta şeklindeki keratit, herpeszoster keratiti, iritis, siklitis, geçici enfektif konjunktivitgibi palpepral ve bulber konjunktivanın, kornea ve göz küresinin arkasegmentinin steroide yanıt veren enflamatuvar durumlarında, kimyasalradyasyonveya termal yanmalarda veya yabancı cisim batmalarında, hafif veyaciddi enflamasyonlarda, özellikle olağanüstü hızlı bir kontrol gerektiğindeönerilir.

Kontra Endikasyon: Akut yüzeyelherpes simpleks keratitinde, göz ve kulaktaki mantar enfeksiyonlarında,kornea ve konjunktivanın vaccinia, varicella ve diğer birçok virüshastalıklarının akut enfeksiyöz safhalarında, kulak zarı perforasyonlarında,göz tüberkülö-zünde, prednizolona aşırı duyarlıkta, komplike olmayanyüzeyel kornea yabancı cisim çıkarılmasından sonra kontrendikedir.

Uyarılar: Uzun süreli kullanımlarda artmış intraoküler basınçve/veya glokom, optik sinir hasarı, görme keskinliğinde ve görmealanında azalma, posterior subkapsüler katarak oluşumu veya sekondergöz enfeksiyonları meydana gelebilir.Özellikle gö-zün derin yapılarıtutulmuşsa sistemik tedavi yapılmalıdır. Gebelerde ve emzirenannelerde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Optik sinirhasarıyla birlikte glokom, görme keskinliği ve görme alanında azalma,posterior subkapsüler katarak oluşumu, herpes simpleks ve mantarlarıiçeren patojenlerin neden olduğu sekonder oküler enfeksiyonlar,ender olarak katarakt ameliyatının ardından kabarcıklar bildirilmiştir.Bazan batma ve yanma meydana gelebilir.

Doz Önerisi: Günlük doz göz hastalıklarında her 1-4 saattebir 1-2 damla, kulak hastalıklarında ise 2-3x3-4 damladır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.