Profenid

Profenid

Ampul IM

Eczacıbaşı

Ketoprofen

Ambalaj: 100 mg/2 mLx6 ampul.

Profenid

Retard Tablet

Ketoprofen

Ambalaj: 200 mgx10 ve 30 tablet.

Profenid

Supozituvar

Ketoprofen

Ambalaj: 100 mgx12 supozituvar.

Profenid

Şurup

Ketoprofen

Ambalaj: 1 mg/mLx150 mL.

Profenid

Jel

Ketoprofen

Ambalaj: 25 mg/gx60 g’lik tüp.

Endikasyon: Romatoidartrit, osteoartrit, ankilozan spondilit, akut gut artriti, bursit,tendinit, travmatik sinovit gibi hastalıkların akut ve uzun sürelitedavisinde ve ağrılarının giderilmesinde endikedir. Topikalform, eklemler ve yumuşak dokunun lokalize olmuş romatizmal hastalıkları;burkulma, ezilme, incinme gibi ligament, kas, tendon ve eklemlerintravmatik enflamasyonları; travmatik ödemler ve infiltrasyonlarınlokal tedavisi; travma sonrası ağrıların kısa süreli topikal tedavisindekullanılır.

Kontra Endikasyon: Asetilsalisilikasit ve diğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlara aşırı duyarlığıolanlarda kullanılmamalıdır. Daha önce midebağırsak hastalığı(özellikle gastroduodenal ülser) geçirmiş olanlara ketoprofen tedavisiuygulanmamalıdır.

Uyarılar: Ketoprofen ile tedavi süresincediğer nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlarda gö-rüldüğü gibipeptik ülserasyon ve gastrointestinal kanamalar ciddi olabilir.Gebelik, emzirme süresi ve çocuklarda kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,mide ağrısı, kusma, diyare, baş ağrısı, baş dönmesi, sersemleme gibi etkilergörülebilir. Topikal uygulamada nadiren deride kızarıklık ve kaşıntıgibi allerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İlaç Etkileşimleri: Aspirinketoprofenin plazma klirensini artırabilir. Ketoprofen, hidroklorotiyazitile birlikte kullanıldığında potasyum ve klorun idrar ile atılımınıazaltır. Aynı zamanda prostaglandin inhibisyonu nedeniyle renalkan akımını azaltacağından böbrek iflası da oluşabilir. Probenesid,ketoprofenin ile birlikte kullanılmamalıdır. Ketoprofen, metotreksatıntoksisitesini artıracağından birlikte kullanılmamalıdır.

Doz Önerisi: Profenid Ampul: Her 4 saatte bir, 50-100 mg dozunda,derin IM enjeksiyon şeklinde kullanılır. Günlük doz 200 mg’yi aşmamalıdır.IM ketoprofen tedavisine 3 günden fazla devam edilmemeli, hastadaIM uygulamayla tatmin edici bir yanıt alındıktan sonra oral ketoprofentedavisine geçilmelidir.

Profenid Retard Tablet: Günlük doz akşam yemeğiyle birlikteya da yemekten sonra çiğnenmeden alınan 1 Tablettir.

Profenid Şurup: 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklarda (6 ay–11 yaş) ateşinsemptomatik tedavisinde günde 3-4 kez 0.5 mg/kg dozunda uygulanması önerilir.Günlük doz 2 mg/kg’yi aşmamalıdır.Dozlar arasında en az 4 saatin geçmesi beklenmelidir.Tedavi süresi genellikle 2-3 gündür.

Profenid Jel: Günde 2-4 kez ağrılı bölgeye ovularakuygulanır.Akıntılıdermatozlarda, ekzemalı ve enfeksiyonlu deri lezyonları üzerine,mukoza ve göz çevresine uygulanmamalıdır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.