Propycil

Propycil

Tablet

Dr. F.Frik

Propiltiyourasil

Ambalaj: 50 mgx20 ve 50 tablet.

Endikasyon: Hipertiroidihalleri, Basedow graves hastalığı, cerrahi uygulamadan önce hastanınötrodik hale getirilmemesi için ve ameliyat sonrası nükslerde, tiroidkrizlerinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Substernalstruma ve ilk üç aylık gebelik ve laktasyon, antitiroid ilaçlaraaşırı duyarlığı olanlarda kontrendikedir.

Yan Etkileri: Bazı hallerde lö-kopeni veyaagranülositoz gö-rülebilir. Bazı hallerde eklem ağrıları ve başağrısı yaparsa da tedaviye devama engel oluşturmaz. Ciltte dö-küntüler,ilaç ateşi, kaşıntı, bulantı, kusma, epigastrik ağrı, baş dönmesi,sarılık, artralji, miyalji, nö-rit, lenfadenopati gö-rülebilir.Antitiroid -maddelerle tedavide nadir komplikasyon olarak hemorajieğilimi vardır.

İlaç Etkileşimleri: Aspirin, fenilbutazon, varfariniçeren serum kullanıldığında propiltiyourasil serbest fraksiyonuartar. İyot içeren maddeler antitiroid etkiyi azaltır.

Doz Önerisi: Yetişkinlerde, ağır ve orta derecedeki hipertireozolgularında günde 150-300 mg ile tedaviye başlanır. Hafif olgularda100 mg’lik düşük dozlarda sonuç alınabilir. Çocuklarda başlangıç dozu,6-10 yaş grubunda 50-150 mg, 10 yaşından yukarı çocuklarda 150-300 mg.Devam dozu hastaya gö-re ayarlanır. Klinik semptomların kaybolmasıyladozaj yavaş yavaş azaltılarak devam dozuna geçilir. Vücut ağırlığınormalden fazla çıkınca miktar daha da azaltılır.Günlük devam dozu 50-100 mg’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.