Protamin

Protamin

Ampul

Onko

Protamin HCI

Ambalaj: 5000IU/5 mLx1 ampul.

Endikasyon: İntravenözveya subkutan heparin uygulamasından sonra gö-rülen ciddi hemorajiolgularında heparini inaktive etmek ve ekstrakorporeal dolaşımve hemodiyalizden sonra heparini inaktive etmek için kullanılır.

Kontra Endikasyon: Protamine karşı aşırı duyarlığıolduğu bilinen kişilerde kontrendikedir.

Uyarılar: Nadir olgularda şoka benzeyendurumlar şeklinde reaksiyonlar gö-rülmüştür. Protamine karşı alerjikreaksiyon olasılığı varsa, bir test dozu uygulanmalı, uygun bazalantialerjik tedavi yapılmalı ve protamin uygulamadan önce şokutedavi edecek ilaçlar hazır bulundurulmalıdır.

Yan Etkileri: Protaminverildikten sonra kan basıncında bir düşme olabilir.

İlaç Etkileşimleri: Protamin heparinle bir kompleksoluşturur ve böylece heparinin etkinliğini nötralize eder. Çö-keltioluşabileceğinden, diğer ajanlarla özellikle antibiyotikler veradyokontrast ilaçlarla karıştırılmamalıdır.

Doz Önerisi: Kullanılacak doz yapılan koagülasyon kontrollerininsonuçlarına gö-re bulunmalıdır. Gö-rülen hemorajik durumlardaeğer heparin IV yolla verilmişse 1 Ampul protamin IV yolla enjekteedilir, eğer heparin IM veya SC olarak verilmişse 1 Ampul protaminIV yolla ve daha sonra gerektiği durumlarda IM olarak uygulanır.IV enfüzyonlar için 100-200 mL serum fizyolojik kullanılmalıdır.Müstahzar yavaş enjekte edilmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.