Protelos

Protelos

Granül

Servier

Strontium ranelat

Ambalaj: 2 gx28 tek dozluk paket.

Endikasyon: Vertebralve kalça kırıkları riskini azaltmada postmenopozal osteoporoz tedavisindeendikedir.

Kontra Endikasyon: Aktifmaddeye aşırı duyarlık.

Uyarılar: Kreatinin klirensi 30 mL/dak’ın altında olan hastalaraönerilmemektedir. Venöz tromboembolizm riski yüksek olan, özellikle de VTEhikayesi olan hastalarda kullanılmamalıdır. İçerdiği fenilalanin nedeniyle,fenilketonürisi olan hastalarda kullanılmamalıdır.Gebelere ve emziren kadınlaraverilmemelidir.

Yan Etkileri: En sık görülen yan etkiler, bulantı,ishal, baş ağrısı ve deri döküntüsüdür.

İlaç Etkileşimleri: Yemek, sütve süt ürünleri ve kalsiyum içeren ilaçlar strontium ranelatınbiyoyararlanımını düşürebildiğinden, bu ürünleri tükettikten en az iki saatsonra kullanılmalıdır. Antasit ilaçlarınProtelos’tan en az iki saat sonra alınmasıönerilmektedir. Oral tetrasiklinler veya kinolon antibiyotikleri ile tedavisırasındaProtelostedavisi geçici olarak durdurulmalıdır.

Doz Önerisi: Önerilen günlük doz, oral yoldan günde bir kez 2 g’liktek dozluk pakettir. Strontium ranelatın emilimi gıda, süt ve süt ürünlerinintüketiminden etkilendiğinden, öğün arasında kullanılmalıdır. Ancak yavaşemilimi dikkate alındığında, yatmadan önce ve tercihen akşam yemeğinden en aziki saat sonra kullanmalıdır. Tek dozluk paketteki granüller, bir bardak suiçinde süspansiyon haline getirilirek kullanılmalıdır. Süspansiyonhazırlandıktan hemen sonra içilmelidir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.