Radyocodin

Radyocodin

Şurup

Radyum

Gliseril gayakolat100 mg, dekstrometorfan HBr 15 mg, efedrin 15 mg

Ambalaj: 100 mL’lik şişe.

Endikasyon: Soğuk algınlığı, gripten ileri gelen öksürükler,bronşit, pnö-moni, bronkopulmoner enfeksiyonlar, gö-ğüs nezlesi, alerjiknedenlere bağlı öksürükler, boğmaca öksürüklerinde dindirici,balgam söktürücü ve nefes açıcı olarak yararlıdır.

Kontra Endikasyon: Bileşimdeki maddelerden herhangi birine karşıduyarlığı olanlarda, MAO inhibitö-rü ilaç alanlarda, dar açılı glokomlularda,astımlılarda, hipertrofik prostatlılarda, prematürelerde, yenidoğanlarda,gebelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Bileşimdeki antihistaminik dikkat ve reflekskaybı, uyuşukluk, uyku oluşturabileceğinden; motorlu taşıt kullananlar,yüksek ve tehlikeli yerlerde veya dikkat gerektiren aletlerle çalışanlarkullanmamalıdır. Kalp hastalığı olanlar, hipertansiyonlular, hipertiroidliler,hekim önerisiyle ve küçük dozlarda kullanmalıdır. Sedatif etkişiddetleneceğinden SS sistemini deprese eden alkol, narkotik,analjezik, trankilizan, hipnotik gibi ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Başlıca yan etkileri uyuşukluk, uyku, ağız, boğazve burun kuruluğu olabilir. Bazan da iştahsızlık, ışığa karşı duyarlık,bulanık görme, idrar yapmada zorluk, çarpıntı, tansiyonda yükselme,huzursuzluk, baş ağrısı gö-rülebilir. Özellikle çocuklarda uykusuzlukve bulantıya neden olabilir.

Doz Önerisi: Günlük doz erişkinlerde 4-5x1-2 ölçek ve çocuklarda3-4x½-1 ölçektir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.