Rantudil

Rantudil

Kapsül

Bayer

Asemetasin

Ambalaj: Forte Kapsül 60 mgx30 Kapsül

: : RetardKapsül 90 mgx20 kapsül.

Endikasyon: Kronikartiküler romatizma (kronik poliartrit, romatoid artrit); psö-riatikartrit; dejeneratif artropatilerdeki, özellikle de büyük eklemlerinve spinal kolon artropatilerindeki akut enflamatuvar olgular; ankilozanspondilit; gut atakları; eklemlerin, kasların ve tendonların enflamatuvarolguları, tenosinovit, bursit; lumbagosiyatik; operasyonlardanve konfüzyonlardan sonraki enflamasyon ve şişlikler; yüzeyel venlerinve diğer damarların enflamasyonlarından (trombofilebit ve vaskülitler)kaynaklanan ağrı ve hareket kısıtlılığında endikedir.

Kontra Endikasyon: Nedenianlaşılamayan dishematopoez ve asemetasin ya da indometasineaşırı duyarlık kesin kontrendikasyonlardır.

Uyarılar: Astım, saman nezlesi, mukoza konjesyonu ve kroniksolunum sistemi enfeksiyonu olan hastalar aşırı duyarlık reaksiyonlarıriski altındadır. Hikayelerinde gastrik veya duodenal ülsere dairdeliller olan ya da gastrointestinal belirtiler gösteren hastalar,karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu, hipertansiyon ve/veyakalp yetmezliği olanlar ve yaşlı hastalar tıbbi gözlem altında tutulmalıdır.Baş dönmesi, sersemlik, uyuşukluk gibi santral yan etkileri gö-rülebileceğindenaraç veya makine kullananlar uyarılmalıdır. Gebelik süresince veemzirme dö-neminde kullanılmamalıdır.

Yan Etkileri: Bulantı,kusma, karın ağrısı, diyare baş ağrısı, baş dönmesi, uyuklama hali,halsizlik ara sıra gö-rülür. Gastrointestinal ülserler, anksiyetehali, konfüzyon, psikozlar, hallüsinasyonlar, kulak çınlaması, iştahkaybı, kas güçsüzlüğü, periferik nö-ropatiler, böbrek harabiyeti,ödem, hipertansiyon, hiperkalemi, hipersensitivite (eritem, ürtikerve kaşıntı), alopesi, anafilaktik reaksiyonlar ve lö-kopeni nadirengö-rülür.

İlaç Etkileşimleri: Digoksinleaynı zamanda verilmesi serum digoksin düzeyini yükseltebilir.Antikoagülanlarla birlikte alındığında hemoraji riski artabilir.Asetilsalisilik asit serum asemetasin düzeyini düşürebilir. Kortikosteroidlerveya diğer antienflamatuvarlarla birlikte verildiğinde gastrointestinalhemoraji riski artar. Penisilinlerle ve probenesidle kombinasyonasemetasin eliminasyonunu yavaşlatabilir, furosemidle ekskresyonuhızlanır. Asemetasin, diüretiklerin ve antihipertansiflerin etkilerinizayıflatabilir. Hiperkalemiye yol açabileceğinden potasyum tutucudiüretikler alan hastalarda serum potasyum düzeyleri izlenmelidir.

Doz Önerisi: Günlük doz hastalığın tipi ve şiddetine bağlıolarak yemeklerle birlikte alınan 1-3x60 mg’dir. Maksimum günlük doz300 mg’dir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.