Ranitab

Ranitab

Ampul IM/IV

Deva

Ranitidin HCI

Ambalaj: 50 mg/5 mLx5 ampul.

Ranitab

Film Tablet

Ranitidin HCI

Ambalaj: 150 mgx60 Tablet

: : 300 mgx30 tablet.

Eşdeğeri: RanitineFilm Tablet: 150 mgx60tablet(Biofarma);Ranobel Tablet: 150 mgx60 Tablet(Nobel);SantanolTablet: 300 mgx30 tablet(Atabay);ZandidTablet: 150 mgx60 tablet(Koçak);ZantacFilm Tablet: 300 mgx30Tablet(GSK).

Endikasyon: Tablet: Duodenal ülser, selim gastrik ülser, steroid olmayanantienflamatuvar ajanlara bağlı ülserlerin tedavisinde, özelliklegeçmişinde peptik ülser olan hastalarda steroid olmayan antienflamatuvarlarilaçların (aspirin dahil) neden olduğu duodenal ülserlerin profilaksisinde,ameliyat sonrası ülser, reflü özofajit ve ZollingerEllison sendromutedavilerinde, ağrıyla karakterize (epigastrik ve retrosternal)yemeklerle ilişkili veya uykuda rahatsızlık veren, fakat daha öncebelirtilen durumlarla ilişkili olmayan, kronik epizodik dispepsilerde,ağır hastalarda stres ülserlerinin profilaksisinde, peptik ülserlihastalarda tekrarlayan kanamaların profilaksisinde, Mendelsonsendromu profilaksisinde kullanılır.Ampul: Duodenalülser, selim gastrik ülser, ameliyat sonrası ülser, reflü özofajitve ZollingerEllison sendromu tedavilerinde; ağır hastalardastres ülserlerinin profilaksisinde, peptik ülserli hastalardatekrarlayan kanamaların profilaksisinde, Mendelson sendromu profilaksisindeendikedir.

Kontra Endikasyon: Etkinmaddeye aşırı duyarlık halinde kontrendikedir.

Uyarılar: Tablet: Ranitidin plasentadan geçer ve insan sütü ile deatılır. Gebelerde ve emziren annelerde zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.Ağır renal yetmezliklerde dozaj azaltılmalıdır. Hepatik bozukluğuolanlarda dikkatli olunmalıdır.Ampul: Genellikle kardiyak ritm bozukluklarına yatkınlığıolan hastalarda, hızlı ranitidin enjeksiyonuna bağlı olarak bradikardibildirilmiştir. Önerilen enjeksiyon hızları aşılmamalıdır.

Yan Etkileri: Nadirenbradikardi ve AV blok rapor edilmiştir. Az sayıda hastada artralji,kusma/bulantı, diyare, kabızlık, baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi,akomodasyon bozukluğunu düşündüren reversibl bulanık görme gö-rülmüştür.Özellikle çok ağır hasta ve yaşlılarda nadiren revresibl mental konfüzyon,halüsinasyonlar, depresyon ve ajitasyon bildirilmiştir.

Doz Önerisi: RanitabAmpul: 50 mg’yi 20 mL’ye seyreltilerek, her 6-8 saattebir yavaş IV enjeksiyon (2 dakikanın üstünde); 2 saatlik, saatte25 mg dozda aralıklı IV enfüzyon şeklinde 6-8 saat aralarla tekrarlanır.Her 6-8 saatte bir IM enjeksiyon şeklinde verilebilir. Ağır hastalarda,stres ülserlerinden ileri gelen üst gastrointestinal kanamalarınprofilaksisinde 50 mg yavaş IV enjeksiyona ilaveten 0.125-0.250mg/kg/saat dozu devamlı IV enfüzyon şeklinde verilebilir.Ranitab Film Tablet: Olağangünlük doz, günde 2 kez 150 mg olup, sabah ve akşam yatmadan 150 mg şeklindealınır. İlaç aç veya tok karnına kullanılabilir. Tedavinin, mide ve duodenumülserlerinde 4 hafta, refluks özofajitinde 8 hafta sürdürülmesi tavsiyeolunur. Nüks eden olgularda gece yatarken günde 1 kez 150 mg verilerek sürektedavisi uygulanabilir.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.