Ranobel

Ranobel

Tablet

Nobel

Ranitidin HCI

Ambalaj: 150 mgx60 Tablet.

Eşdeğeri: RanitabFilm Tablet: 150 mgx60Tablet(Deva);Ranitine Film Tablet: 150 mgx60 tablet(Biofarma);ZandidTablet: 150 mgx60 tablet(Koçak).

Endikasyon: Duodenalülser, selim gastrik ülser, steroid olmayan antienflamatuvar ajanlarabağlı ülserlerin tedavisinde, özellikle geçmişinde peptik ülserolan hastalarda steroid olmayan antienflamatuvarlar ilaçların(Aspirin dahil) neden olduğu duodenal ülserlerin profilaksisinde,ameliyat sonrası ülser, reflü özofajit ve ZollingerEllison sendromutedavilerinde, ağrıyla karakterize (epigastrik ve retrosternal)yemeklerle ilişkili veya uykuda rahatsızlık veren, fakat daha öncebelirtilen durumlarla ilişkili olmayan, kronik epizodik dispepsilerde,ağır hastalarda stres ülserlerinin profilaksisinde, peptik ülserlihastalarda tekrarlayan kanamaların profilaksisinde, Mendelsonsendromu profilaksisinde kullanılır.

Kontra Endikasyon: Etkinmaddeye aşırı duyarlık halinde kontrendikedir.

Uyarılar: Ranitidin plasentadan geçer ve insan sütü ile deatılır. Gebelerde ve emziren annelerde zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.Ağır renal yetmezliklerde dozaj azaltılmalıdır. Hepatik bozukluğuolanlarda dikkatli olunmalıdır.

Yan Etkileri: Nadirenbradikardi ve AV blok rapor edilmiştir. Az sayıda hastada artralji,kusma/bulantı, diyare, kabızlık, baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi,akomodasyon bozukluğunu düşündüren reversibl bulanık görme gö-rülmüştür.Özellikle çok ağır hasta ve yaşlılarda nadiren revresibl mental konfüzyon,halüsinasyonlar, depresyon ve ajitasyon bildirilmiştir.

Doz Önerisi: Günlük ortalama doz sabah ve akşam yatmadan önceolmak üzere 2x150 mg veya yatmadan önce tek doz halinde 300 mg’dir. Nüksedendurumlarda gece yatmadan önce 150 mg uygulanır. Asit aspirasyonununönlenmesinde anesteziden birkaç saat önce 1 Tablet ve ZollingerEllisonsendromunda günde 3x150 mg kullanılır. Bu durumda günlük doz 600-900mg’ye kadar çıkartılabilir. Tedavi süresi komplike olmayan durumlarda4-6 hafta ve komplike durumlarda 8 haftadır.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.