Reductil

Reductil

Reductil nedir ne için kullanılır, Reductil nasıl kullanılır, Reductil’in saklanması, Reductil’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler, Reductil'in olası yan etkiler nelerdir.

Kapsül

Sibutramin HCl monohidrat

Ambalaj:

 10 mgx28 Kapsül -

: : 15 mgx28 kapsül.

End.:

 Vücut Kitle indeksi 30 kg/m2ve üstünde olup, tek başına uygulanan uygun rejimle sonuç alınamamış ve obeziteye bağlı diğer risk faktörleri taşıyan hastalarda, diyetin yanında destekleyici tedavi olarak endikedir.

Kontrendikasyon:

 Sibutramin hidroklorür monohidrata karşı bilinen aşırı duyarlılık; anoreksiya nervoza ve bulimia nervosa gibi bir majör beslenme bozukluğu varlığı veya öyküsü; bilinen veya kuşkulanılan gebelik ve emzirme dönemi; MAO inhibitörleri, santral etkili ilaçlar veya diğer santral etkili kilo kaybettirici ajanların uygulanması;kontrol altına alınmamış hipertansiyon; ağır karaciğer yetmezliği;ağır böbrek yetmezliği; koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği,aritmi veya serebrovasküler hastalık (inme ve TİA) varlığı veya öyküsü.

Uyarılar:

 Sibutramin tedavisi altındaki hastaların kan basınçlarının ve kalp hızlarının düzenli kontrolü ve sürekli olarak klinik açıdan anlamlı ve yüksek bulunan hastalarda tedavinin kesilmesi önerilir. Hipertansiyonu kontrol altına alınmış hastalarda da sibutramin dikkatli kullanılmalıdır. Hafiften orta dereceye kadar böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda dikkatli kullanılması önerilir.Sibutramin epileptik hastalara dikkatle verilmelidir. Hastalar,araç ve makine kullanma yetkilerinin sibutramin uygulanırken etkilenebileceği konusunda uyarılmalıdır.

Yan Etkileri:

 Genel Olarak ciddi yan etki görülmemiştir; yan etkiler tedavinin kesilmesi nigerektirmemiştir ve geri dönüşümlüdür. Baş ağrısı, taşikardi, vazodilatasyon(sıcak basması), iştah kaybı, kabızlık, iştah artması, bulantı, hemoroid yakınmalarının artması, ağız kuruluğu, insomnia, baş dönmesi, parestezi,terleme, tat duyusunda değişiklik, dispepsi, kırıklık hali, rinit görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Ketokonazol Veya eritromisin sibutraminle birlikte uygulanması ile plazma konsantrasyonlarında ve kalp hızında hafif bir artış bildirilmiştir.

Doz Önerisi:

 Tedavinin obezite terapisi konusunda deneyimli bir hekim tarafından başlatılması önerilir. Yetişkinlerde sabahları kahvaltı ile birlikte veya aç karnına 1reductil 10 mg kapsülü günde tek doz olarak kullanılmalıdır. 10 mg ile yeterli yanıt alınamayan hastalar (kriter: 4 haftada 2 kg’den az kilo kaybı), 10 mg’yi iyi tolere ediyorlarsa, dozaj günde tek bir doz 15 mg’ye yükseltilmelidir. 15 mg ile yeterli yanıt alınamayan hastalarda (aynı kriter) tedaviyi sürdürmemek düşünülebilir. Tedaviye ilk üç ay içinde tedavi öncesi kilosunun %5 veya daha fazlasını kaybederek başarılı yanıt vermiş olan hastalarda,tedavi 2 yıla kadar sürdürülebilir.

 

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.