Relaxol

Relaxol

Relaxol nedir ne için kullanılır, Relaxol nasıl kullanılır, Relaxol ilacının yan etkileri ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Film Tablet

Sitalopram(hidrobromür)

Ambalaj:

 20 mgx28 tablet

: : 40 mgx28 tablet.

Endikasyon:

 Depresyon tedavisi, relaps/reküransların önlenmesi,agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluğu ve obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyon:

 Sitaloprama aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

Uyarılar:

 Sitalopram, MAO inhibitörü alanlara ya da bunların kesilmesinden sonraki 14 gün içinde verilmemelidir. MAO inhibitörleri ile tedavi, sitalopram kesilmesinden 7 gün sonra başlatılabilir. Sitalopram İle tedavide hasta manik faza girerse sitalopram kesilmeli ve bir nöroleptik tedavi edilmelidir. Panik Bozukluğu olan bazı hastalar, antidepresan tedavisinin başında, artan anksiyete semptomları gösterebilir. Bu paradoks retansiyon, tedavinin ilk iki hafta içinde, genellikle kaybolur. Gebe veya emziren kadınların, eğer klinik yarar,teorik riskten daha ağır basmıyorsa sitalopram ile tedavi edilmesi önerilmektedir. Sitalopram çok düşük konsantrasyonlarda süte geçer. Hastalara,araba ve araç kullanırken dikkatli olmaları önerilmelidir.

Yan Etkileri:

 En yaygın yan etkiler ağız kuruluğu, bulantı, uyku hali,terleme artışı ve tremordur. Ender olgularda konvülsiyon ortaya çıkmıştır.Sitalopram normalde klinik önem taşımayan bir biçimde kalp hızında küçük bir azalmaya neden olabilir. Önceden kalp hızı düşük hastalarda ise bradikardiye yol açabilir.

İlaç Etkileşimleri:

 Sumatriptanın serotonerjik etkilerinigüçlendirebileceğinden aynı anda kullanılması önerilmez. Simetidin sitalopramın plazma ortalama kararlı düzeylerinde artmaya neden olmuştur. Santral sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkileri olan Ginseng, St. John's Wort, Hypericum perforatum,Ephedra, Ginkgo gibi bitkisel ilaçlar sitalopramın serotonerjik etkisi güçlendirebilir. Sitalopramın bu ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez.

Doz Önerisi:

 Günde bir kez, sabah veya akşam, aç veya tok karnına uygulanabilir. Olağan dozları 20-60 mg/gündür. Doz artırımları en az birer hafta ara ile 20 mg lik artırımlar şeklinde uygulanmalıdır. Günlük doz maksimum 60 mg/kg’dir.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...