Adet Ağrısına Neler İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet Ağrısına Neler İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Adet görmeye başladığınız günden itibaren adet sancıları ile başınız dertte ise, aşağıdaki yöntemler ile bu sancıların en aza inmesini sağlayabilirsiniz.

Adet görmeye başladığınız günden itibaren şiddetli adet sancıları ile başınız dertte ise, aşağıdaki yöntemler sayesinde bu sancıların en aza inmesini sağlayabilirsiniz.

Bir havluyu ısıtarak alt karın bölgesine koyun. Isı ile beraber kasılmalar ve sancılar hafifleyecektir. Aynı şekilde bu bölgeyi gün içerisinde sıcak tutmayı da ihmal etmemek gerekmektedir.

  • Sıcak içecekler, genellikle de bitki çayları adet sancısına oldukça iyi gelmektedir
  • Gün arasında ki yemek öğünlerinin hafif tutulması ve azar azar sık sık yenmesi, karın bölgesinde baskı oluşturmayacağından dolayı, ağrıların azalmasına destek olur.
  • Alt karın bölgesine avuç içi ve parmak uçlarınız ile beraber, dairesel hareketler ile masaj yapın.
  • Koltuğa oturduğunuz zaman, ayaklarınızın altına yastık koyarak uzatmayı deneyin. Bu yöntem de kan basıncından dolayı ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Sancıların şiddetlendiği zamanlarda ılık bir duş veya sıcak su torbası iyi gelecektir.
  • Hafif bir yürüyüşün yapılması, sancıyı hafifletebilir. Düzenli yapılan egzersizin ve fazla kilolardan kurtulmanın adet sancılarını azalttığı da ifade edilmektedir.
  • Adet öncesi dönemlerde ve adet dönemi içerisinde, ağır fiziksel güce ihtiyaç duyulan işlerden uzak durun. Vücudunuzu çok fazla yormamaya ve ağız egzersizler yapmamaya özen gösterin.
  • Başta E vitamini olmak üzere tiamin, omega 3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi mineraller kasılmaları en az seviyeye indirerek, sancıların azalmasına yardımcı olur. Adet dönemi içerisinde bu vitamin ve mineralleri içeren takviyeleri kullanabilirsiniz.

Bütün bu çekilen şiddetli ağrıları belki de tamamı ile ilaç kullanmadan geçirmek kolay değildir. Ancak uygulanan çeşitli taktikler ile var olan bu ağrılar en az seviyeye indirilebilir. Öncelikle düzenli bir şekilde yapılan yürüyüş ve spor yapmak, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak elbette ki bir tek adet dönemi içerisinde yapılan yürüyüş değil, genel olarak bütün ay boyunca rutin bir şekilde yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ayaklarınızı sıcak tutmak, vücudunuzu üşütmemek en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Mümkün olduğu müddetçe, adet ağrınız olduğu zaman, evinizde bulundurduğunuz sıcak su torbasının içerisine sıcak suyu koyarak, ayaklarınızın altına ve karın bölgesine koyabilirsiniz. Adet sancılarına iyi gelen çeşitli bitkiler de bulunmaktadır.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...