Kürtajın Ağır Bilançosu

Kürtajın Ağır Bilançosu

Dünyada yeterli sağlık ve güvenlik şartları sağlanmadan yaklaşık 19 milyon kürtaj yapılıyor. Bu yüzden 68 bin kadın hayatını kaybediyor.

Dünyada yeterli sağlık ve güvenlik şartları sağlanmadan yaklaşık 19 milyon kürtaj yapılıyor. Bu yüzden 68 bin kadın hayatını kaybediyor. İngiliz tıp dergisi The Lancet'in yazdığına göre, 19 milyon kürtaj yetersiz ve sağlıksız şartlar altında ve nitelikli personel olmadan yapılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine dayanan dergi, başta Afrika, Asya ve Latin Amerika ülkeleri olmak üzere dünyada yılda en az 5 milyon kadının, kötü şartlarda yapılan kürtajlar sonucu rahatsızlanarak hastaneye yatırılmak zorunda kaldığını vurguladı.

Komplikasyon sonucu hastaneye yatırılan kadın oranı Bangladeş'te binde 3, Mısır'da binde 15, Uganda'da ise binde 16. Bu oran; Meksika, Nijerya ve Filipinler gibi ülkelerde binde 5-6. Çin hariç, dünya ortalaması da binde 5,7 olarak hesaplanıyor. 

Uzmanlar, bu komplikasyonların önüne geçilebileceğini, bunun yapılabilmesi için gebelikten korunma yöntemlerinin uygulanması ve güvenli şartlarda yasal kürtaja izin verilmesi gerektiği görüşünü dile getiriyor.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...