Türkiyede kalp ameliyatında bir ilk

Türkiyede kalp ameliyatında bir ilkEge Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında, durumu ağırlaşan kalp hastasının göğsüne yapay kalp takıldı.

Edinilen bilgiye göre, Manisa nın Soma ilçesinde yaşayan Ahmet Yirmibaş (47), kalp yetmezliği tedavisi gördüğü EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde durumunun ağırlaşması üzerine ameliyata alındı.

EÜ Kalp Nakli Ekibi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özbaran başkanlığında gerçekleştirilen operasyonda, sağlık durumu vücut dışında kullanılan ve kalbin kan pompalama işlevini yerine getiren destek cihazı için uygun olmayan Yirmibaş ın, göğüs kafesine yapay kalp yerleştirildi.

Ameliyata Özbaran ın yanı sıra Almanya dan bir uzman ile Doç. Dr. Tahir Yağdı, Doç. Dr. Çağatay Engin katıldı.

Prof. Dr. Özbaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yirmibaş ın ameliyat öncesi sağlık durumunun kötü olduğunu, hayatta kalması için operasyonu gerçekleştirdiklerini söyledi.

CardioWest Total Yapay Kalp Sistemi adı verilen yöntemin eski modelinin 1980 li yıllarda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde bir hastaya uygulandığını ifade eden Prof. Dr. Özbaran, Hastanın durumunun kritik olması nedeniyle tercih ettiğimiz bu yöntem Türkiye de ilk kez uygulandı. Sistemin oldukça kompleks bir yapısı var dedi.

Yoğun bakım servisinde bulunan Yirmibaş ın sağlık durumunun bugün itibariyle iyi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özbaran, hastanın sağlığına ilişkin kesin bilginin önümüzdeki hafta içinde verilebileceğini söyledi.

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı.
İlk yorum yapan sen olabilirsin.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.