Artık Türkiye’de Üretilecek

Artık Türkiye’de Üretilecek

Alican Dikmen ve Burak Konukoğlu Türkiye’de ciddi bir yatırım yapmak için hazırlanıyor. Uzun süredir yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla ses getirmeye devam ediyor

Almanya’nın Frankfurt şehrinde kurdukları Phibio Gmbh şirketi ile biomedikal sektöründe ses getiren Türk girişimciler Alican Dikmen ve Burak Konukoğlu, 2015 yılı içinde Türkiye ’de bio materyal ve stratejik önemi olan jenerik kanser ilaçlarının etken ham maddesi üzerine yatırımlarına başlayıp ülkemizde bu ürünlerin üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor. 
Phibio GmbH firmasının geliştirmiş olduğu 3. jenerasyon Genvisc ve CoreGen adlı doku rekonstrüksiyon materyallerinin de bulunduğu Dünya pazarında yıllık pazar hacmi 1.8 milyar Euro iken Türkiye’deki yıllık pazar hacmi 90 milyon TL civarında seyrediyor. 
Genvisc gplus ve CoreGen, diz kireçlenmelerinin ve kıkırdak yıkımının başlangıcında, erken teşhis ve uygulama ile diz protezi ameliyatlarına gerek kalmadan tedaviyi desteklediği ve aynı zamanda kıkırdak harabiyetinin ileri seviyelerinde ise diz protezi ameliyatlarını belli dönemlerde ötelediği uzman farmakolog ve doktorlar tarafından yapılan klinik araştırmalarda onaylanmıştır. Protezlere gerek kalmadan kıkırdak harabiyetini durdurma ve hastalığın başlangıcında doku rekonstrüksiyonunu sağlamaktadır. 
Genvisc ve Coregen doku rekonstrüksiyon materyalleri ile hastaların, Protez ameliyatına gerek kalmadan diz kireçlenmesine bağlı ağrı ve hareket kısıtlılıklarından kurtulmaları hedeflenmiştir.

Yeni Nesil Çalışmalarla Proteze Son

Phibio GmbH kurucularından ve AR-GE Müdürü Alican Dikmen’e göre: Türkiye’de 400 milyon TL Pazar hacmi olan diz protezleri ile ilgili alanda bu ameliyatların bir kısmına gerek kalmadan daha basit bir operasyon yöntemi olan artroskopi yöntemi ile uygulanabilecek 6-12 ay arasında kıkırdak doku oluşumu sağlayarak kıkırdak harabiyetini tamamen ortadan kaldırıcı bir Matriks kıkırdak implantının argesini bitirmiş olup 2015 yılı içerisinde dünya ve Türkiye pazarına sunmayı hedeflemektedir. 
Bu ürün ile Phibio GmbH, Türkiye’de protez ameliyatlarına ödenen yıllık 400 milyon TL’lik maliyetin daha aşağılara çekileceğini ve hastaların ameliyat sonrası yaşadıkları ağrı, hareket kısıtlılığı ve kontroendikasyonların önüne geçerek hasta memnuniyetini hedeflemektedir. 

Artık Dışa Bağımlı Olmaya Son

Türkiye’de son 10 yılda ilaç için ciddi paralar ödendiğini söyleyen Alican Dikmen ilaç için ithalata 60 milyar dolar harcandığını belirtti. Katma değeri yüksek olan jenerik ilaçların ham maddelerinin ülkemizde üretilmesi için 2015 yılında yatırımların ülkemizde olacağını belirtti. Şu anki durumun ithalata harcanan paranın  ihracatın 9 katı olduğunu, bu bağımlılığı azaltma yönünde çalıştıklarını belirtti. İleriki dönemlerde de Türkiye’den tüm dünyaya ilaç ihracatı yapmayı hedefliyor.

Yerli üretim ile birlikte kanser ilaç fiyatlarının da buna bağlı olarak düşeceğini belirten Dikmen, “Bu yatırım ile birlikte ülkemizde kanser ilacı üretimi yapan firmaların da dışa bağımlılığını kaldırarak bütçesel anlamda maliyetlerin düşmesine katkı yapmayı hedefliyoruz. Böylelikle satın alma gücü düşük olan kitleler de kanser ilaçlarına rahatlıkla erişebilecek” dedi

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...