Erkekler Sigaradan Korkmalı

Erkekler Sigaradan Korkmalı

Erkeklerde prostat kanserinden sonra en sık görülen mesane kanserinin en büyük sebeplerinden birinin sigara olduğu açıklandı.

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. Mehmet Sarıer, mesane kanseri hakkında bilgi verdi. Serıer, tanısı koyulan hastaların yaşlarının yüzde 90'nm 60 yaş üstü olduğunu söyledi.

İleri yaş hastalığı olarak tanımlanan mesane kanserinin erkeklerde 3 kat daha sık görüldüğünü hatırlatan Dr. Sarıer, bu tümörlerin en bilinen sebebinin ise sigara olduğunu açıkladı. Mesane tümörlerinin yüzde 98'nin kötü huylu olduğunu belirten Op. Dr. Sarıer, bu nedenle tedavinin her zaman tümörün ortadan kaldırılmasına yönelik olduğunun altını çizdi. Sarıer, bu hastalığın tanısının ise şu şekilde yapılabileceğini belirtti: "Tanı için tam idrar tetkiki, üriner sistem ultarosonografisi ve gerekirse ilaçlı böbrek filmi çekilmedir.

Ancak en kesin tanı yöntemi sistostopidir. Ultrasonografide ya da böbrek filminde kitle tespit edildiğinde sistoskopi yapılması en doğru yaklaşım olacaktır." Mesane tümörü ameliyatında hastanın tedavisinde ilk seçeneğin TUR (Transüretral Rezeksiyon) ameliyatı olduğunun altını çizen Op. Dr. Sarıer, "Bu yöntemle, idrar kanalından endoskopla girilerek mesane içerisindeki tümörün temizlenmesi amaçlanır.

Böylece hem patolojik değerlendirme hem de klinik cvrelcmcnin yapılabilmesi için gereklidir. Çünkü tümör dokuları mesane kas dokusuna kadar ulaşmışsa tedavi farklı olacaktır." şeklinde konuştu. Mesane kas dokusuna atlamış tümörün tedavisindeki temel yaklaşımın cerrahi olması gerektiğine vurgu yapan Op. Dr. Sarıer, "Yüzeysel mesane tümörlerindeyse, mesane içerisine ilaç altın standarttır. Mesane içerisine belli bir süre yine belirli aralıklarla ilaç uygulaması yapılır. İlaç uygulamasının amacıysa, tümör nüksünü önlemek ve TUR sonrası kalıntı tümörleri temizlemektir." ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...