Kolon Kanserine Karşı 1344 Basamak!

Kolon Kanserine Karşı 1344 Basamak!

Kolon kanserine karşı tırmanış koşusunu kazanan üniversite öğrencisi Coşkun Mutlu 12 saniyede 1344 basamak çıktı!

Eski Milli Basketbolcu Dev Adam İbrahim Kutluay, Kolon Kanserine Karşı Tırmandı!

2. Kolon Kanseri Bilinçlendirme Koşusu, “Kolon kanserine karşı harekete geçin!" sloganıyla Sapphire'de gerçekleştirildi. Kolon kanseri hakkında toplumu bilinçlendirmek amacıyla, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği ve Tıbbi Onkoloji Derneği önderliğinde, Merck Serono İlaç desteğiyle “Kolon Kanserine Karşı Harekete Geçin" Bilinçlendirme Koşusu düzenlendi. Bu yıl 2. kez düzenlenen Kolon Kanseri Bilinçlendirme Koşusu ile düzenli sağlık taramaları ve erken teşhisle kolon kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğu vurgulandı. Eski Milli Basketbolcu İbrahim Kutluay'ın startıyla başlayan koşunun birincisi 12 dakika 54 saniye ile üniversite öğrencisi Coşku Mutlu oldu. Mutlu, New York'ta düzenlenen geleneksel Empire State koşusuna katılma hakkı kazandı.

Kolon kanseri hastalığıyla mücadele etmiş ve gönüllü kişiler, İstanbul Sapphire binasında 236 metre, 56 kat ve 1344 basamak çıkarak, kolon kanserinin egzersiz ve sağlıklı beslenme ile de önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çektiler.

Eski milli basketbolcu İbrahim Kutluay'ın da katıldığı tırmanış sonunda, kadınlar ve erkekler kategorisinde derece yapanlar ile en hızlı sürede tırmanışı gerçekleştiren katılımcılara ödülleri verildi.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayib Yalçın, kolon kanserinin erken tanı ve doğru tedavi ile önlenebilir bir hastalık olduğunu vurguladı. “Hastalığa yakalanmış kişiler için her şeyin sonu gelmiş değildir” diyen Yalçın, kolon kanseri tedavisinde gerçekleştirilen son gelişmeler ile hastalığın aynı zamanda tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Türk Kolon Rektum Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Dursun Buğra, cerrahın kolon kanseri tedavisindeki rolünden bahsetti, kolonoskopinin önemini vurguladı, erken teşhis ile hastalık oluşmadan polip aşamasında yakalama ve hastalıktan kurtulma şansının altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye'de kolon kanseri istatistiklerinden söz etti, kolon kanserini önlemeye yönelik alınanı önlemleri ve KETEM'lerde yürütülen ücretsiz kanser tarama programlarını anlattı.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...