Türk Doktorlardan Bir Başarı Daha

Türk Doktorlardan Bir Başarı Daha

Bir başarıda ABD’den geldi. Türk asıllı doktor Erkut Borazancı, pankreas kanseri 10 hastadan 2’sini tamamen iyileştirdiğini açıklayarak bir ilke imza attı.

Türk Doktorlarının Başarıları Tüm Dünyada Biliniyor

Kanser türlerinde en tehlikelilerinden biri olarak gösterilen pankreas kanseri, yeni gelişmelerle umut verici oldu. ABD’nin Arizona Eyaleti’ndeki Scottsdale kentinde bulunan Virginia G. Piper Kanser Merkezi’nde çalışan 34 yaşındaki Dr. Erkut Borazancı’nın, dünyanın en tehlikeli kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri olan 10 hastadan 2’sini tamamen iyileştirdiği öne sürüldü.

Kanser merkezinin açıklamasına göre, tedavi gören 6 hastada da yüzde 30 iyileşme sağladığı belirtilen Borazancı’nın diğer hastalarda da kesin sonuç almayı beklediği ifade edildi. Gelecek aylarda 15 hasta üzerinde daha klinik araştırma yapacak olan Borazancı’nın pankreas kanseri tedavisinde bir çığır açabileceği düşünülüyor.

Hastaya Uygun Tedavi Uygulanıyor

Tedaviye gen terapisi ilacı katıldı. Pankreas kanserindeki tümörü analiz eden Borazancı, kanserin ölümcül dördüncü aşamasına gelmiş hastaların tümörlerindeki DNA yapısında birbirine benzer sorunlar bulunduğunu belirledi. 10 hastada, gen terapisinde kullanılan ilaç karışımına bir ilaç daha ekleyerek yüzde 80 başarı sağlayan Dr. Borazancı, 1 yıl aradan sonra hafif dozlardaki bakım terapileriyle kanseri kontrol etmeye devam ettiklerini söyledi. İyileşen hastalardan biri olan Phoneix’li 57 yaşındaki Phil Zeblisky, başka hastanelerde kendisine konulan ikinci seviye pankreas kanseri teşhisinin ölümcül olduğunun belirtildiğini ancak Dr. Borazancı’nın kendisine yaşamak için ikinci bir şans verdiğini kaydetti. Borazancı, Zeblisky ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu hastaya özel bir terapi formülü ve ilaç kombinasyonu geliştirdik. Sonuç olumlu oldu. Her hastaya en uygun tedaviyi geliştirmeye çalışıyoruz” dedi. Yeni gelişmelerin umut verici olduğunu açıklayan  Borazancı ileriye dönük tedavide başarı oranlarının giderek artacağını belirtti.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...