Gelişimsel Kalça Çıkığı Erken Tanı Önemli

Gelişimsel Kalça Çıkığı Erken Tanı Önemli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Cem Gökçe, bebeklerde kalça çıkığının( GKD ) önlenebilir bir sakatlık olduğunu belirtti.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Cem Gökçe, bebeklerde kalça çıkığının( GKD ) önlenebilir bir sakatlık olduğunu belirterek, “Bunun için halkımızın kundak kullanma ve bebekleri banyodan sonra baş aşağı sarkıtma gibi alışkanlıklarından vazgeçmesi gerekir” dedi. Hiçbir tedavi yapılmadan sadece kundak uygulaması ve bebeklerin baş aşağı sarkıtılmasının ortadan kaldırılmasıyla hiç harcama yapmadan GKDli kalçalarının %90'nın iyileşmesi mümkündür.

Kalça çıkığı (GKD ), bebek sakatlıkları arasında erken tanının en önemli olduğu sakatlıklardan biridir. Kalça çıkıklı (GKD) bebek doğar doğmaz anlaşılabilir ve tanınabilir, doğumdan hemen sonra ultrasonografi yapılması tavsiye edilmez. En ideali bebek bir aylıkken ultrasonografi yapılarak, ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesidir.

Bebeklerin doğar doğmaz kendi haline bırakıldığında kalçaları karnına doğru çekilmiş ve tam yana doğru açılmış ve dizleri bükük pozisyonda olduğunu ve bunun yeni doğan bir bebeğin doğal pozisyonu olduğunu belirten Dr. Gökçe, "Giydirildikten sonra da aynı pozisyonu korur. Geçen günler içinde doğal tekmeleme hareketleri ile bacaklar yavaş yavaş aşağıya doğru uzanmaya başlar ve birkaç ay içinde bacakların karna çekik pozisyonu bacakların uzun tutulma pozisyonuna doğru gevşer. Bu aylarda bebekte kalça çıkığı tanısı konulduğunda bandajlarla ya da cihazlarla kalçayı tedavi etme pozisyonu da aynı pozisyondur. Araştırma amaçlı gerçekleştirilen bir uygulamada tüm yeni doğan bebeklere doğar doğmaz kalça ultrasonografisi yapılmış, kalçası çıkık olanlara bile hiçbir tedavi yapılmayıp bebekler kendi doğal haline bırakılmıştır. Bir ay sonra yeniden yapılan kontrollerde çıkık kalçaların yüzde 90'ının kendiliğinden iyileştiği görülmüştür. Yani yeni doğan bebeklerin doğal kalça pozisyonu kalça çıkığını tedavi ettiğimiz pozisyonun aynısıdır" dedi.

Kalça Çıkığı Sakatlıklarında Yapılan Hatalar

Bebeklerin daha doğarken ayaklarından tutup baş aşağı sarkıtılması, bacaklarının bir araya getirip sıkıca sarıp sarmalanıp, kundaklanması, bebeği her yıkayışta ağzına giden sular aksın diye ayaklarından tutup baş aşağı sarkıtılması, kalçaları çıkık olan bebeklerin kalçalarını kendiliğinden iyi eden pozisyonun bozulmasına ve bu şansın bebeklerin elinden alınmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde yeni doğan bebeklerde kalça çıkığı görülme sıklığı diğer ülkelerden fazla olmamasına rağmen 3 aylıktan büyük bebeklerde kalça çıkıklığı görülme sıklığı çok yüksektir. Ailede GKD'li kişi bulunması, makat gelişli doğum, oligohidramnios , çoğul gebelik , yüksek doğum tartılı bebek görülmesi GKD yönünden bizleri araştırmaya yönlendiren risk faktörleridir

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...