Kemik Erimesinin Önüne Geçin

Kemik Erimesinin Önüne Geçin

65 yaş üzeri pek çok kadın ve erkekte görülen osteoporoz, özellikle çocukluk çağındaki yanlış beslenme tarzının etkisi ile ileriki yaşlarda ortaya çıkıyor.

Günümüzde 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından ve her 5 erkekten birinde kemik erimesinin görüldüğünü anlatan Acıbadem Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, hastalık tanısının konulabilmesi için öncelikle kemik yoğunluğunun ölçülmesi ile beraber kan ve idrar testlerinin de gerektiğini söyledi.

20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü dolayısıyla konuşan Akalın, kaybolan kemiği yerine koymanın oldukça zor ve uzun zaman alan bir tedavi olduğunu aktardı. Osteoporozu önlemede kalsiyum ve D vitamini kullanımının çok önemli olduğunu vurgulayan Coşkun Akalın, süt ve süt ürünlerinin kalsiyum kaynağı olarak diyette yer alması gerektiğini vurguladı. Uzman şunları önerdi: "Kalsiyum yönünden zengin diğer besinler olarak yeşil sebzeleri (ıspanak, brokoli, kıvırcık, lahana), balık çeşitlerini ve özellikle badem gibi bazı kuru yemişleri de ihmal etmemek gerekir. Kemik sağlığının korunması ve osteoporozun önlenmesi için düzenli fiziksel aktivite yapılması şart.

Yorum Yap

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş Yap

Yorumunuzun kontrolden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

...